Çevresel faktörlerin 15-25 yaş aralığındaki kekeme bireylere etkisi
The effect of environmental factors on stuttering individuals between the ages of 15-25, master's thesis
  1. Tez No: 905346
  2. Yazar: ÜMMÜGÜLSÜM ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ OSMAN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çalışma 15-25 yaş arası bireyler üzerindeki etkisini incelemektedir. Kekemelik, kekemelik veya hızlı akıcılık bozukluğu olarak ortaya çıkabilen bir akıcılık bozukluğudur. Yaygın olarak görülmesine ve önemli etkilerine rağmen, kekemeliğin nedeni henüz bilinmemektedir. Bu çalışma, kekemelikten etkilenen kişilerin karşılaştığı zorlukları daha iyi anlamak ve ele almak için bireyler ve yakın çevreleri arasında farkındalığı artırmayı ve bilgi edinmeyi geliştirmeyi amaçlamaktadır. Diyarbakır'ın Kayapınar ilçesinde özel bir merkezde terapi gören öğrenciler nitel araştırma yönteminin fenomenolojik yaklaşımı kullanılarak çalışmaya dahil edilmiştir. Veriler çevrimiçi bir anket aracılığıyla toplanmış ve SPSS analiz yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, katılımcıların çoğunluğunun kekemeliği bir hastalık olarak değil, tedavi edilebilir bir durum olarak gördüğünü göstermiştir. Tüm katılımcılar kekemeliğin işitmeyi etkilemediği konusunda hemfikirdir. Katılımcıların %60'ı kekemeliğin kalıtsal olduğuna inanırken, %93,3'ü psikolojik stresin kekemelik üzerindeki etkisini kabul etmektedir. Ayrıca, katılımcıların önemli bir kısmı kekemeliği duygudurum bozuklukları ve nörolojik durumlarla ilişkilendirmiştir. Sonuçlar ayrıca, katılımcıların çoğunun kekemelik sırasında olumsuz düşünceler yaşadığını ve bunun da özgüvenlerini etkilediğini ortaya koymaktadır. Katılımcıların yarısından fazlası kekemeliğin tamamen tedavi edilebileceğine inanıyor ve kekemeliği etkileyen faktörler hakkında bilgi sahibi olduklarını belirtmektedir. Aile desteği, kekemelik tedavisinin önemli bir parçası olarak tanımlandı ve birçok katılımcı, kekemelik yaşarken akranlarından alay ve olumsuz etkiler gördüklerini belirtti. Ayrıca, katılımcılar kekemeliğin bulaşıcı olmadığını, ancak heyecanla arttığını 4ve rahat bir konuşma ortamında azalabileceğinı ortaya koymuştur. Çalışma ayrıca kekemeliğin katılımcıların özgüven, sosyal etkileşim ve iş hayatı gibi yaşamlarının çeşitli yönleri üzerindeki etkisini de araştırmayı amaçlamıştır. Bulgular, kekemeliğin bu alanları etkilediğini göstermiş ve kekemeliği yönetmek için farkındalık programlarına ve konuşma terapisine duyulan ihtiyacı vurgulanmaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma kekemeliğin algılarına ve etkilerine ışık tutarak bireyler, ebeveynler, eğitimciler ve sağlık uzmanları için bu konuşma bozukluğunun ele alınmasında değerli bilgiler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Our study examines the prevalence of stuttering and its impact on individuals aged 15-25 years. Stuttering is a fluency disorder that can manifest as stuttering or rapid fluency disorder. Despite its prevalence and significant impact, the cause of stuttering is not yet known. This study aims to raise awareness and improve knowledge acquisition among individuals and their immediate environment to better understand and address the challenges faced by people affected by stuttering. Students of Arya Special Education and Rehabilitation Center were included in the study using convenience sampling method. Data were collected through an online questionnaire and analyzed using SPSS analysis software. The findings showed that the majority of the participants did not consider stuttering as a disease but as a treatable condition. Interestingly, all participants agreed that stuttering does not affect hearing. 60% of the participants believed that stuttering is hereditary, while 93.3% recognized the influence of psychological stress on stuttering. Furthermore, a significant proportion of participants associated stuttering with mood disorders and neurological conditions. Our results also revealed that most of the participants experienced negative thoughts during stuttering, which affected their self-esteem. More than half of the participants believe that stuttering can be completely cured and are knowledgeable about the factors that contribute to stuttering. Family support was identified as an important aspect of stuttering treatment, with many participants reporting ridicule and negative influences from peers during stuttering. Furthermore, participants agreed that stuttering is not contagious, but increases with excitement and may decrease in a relaxed conversational environment. Our study also explored the impact of stuttering on various aspects of participants' lives, such as self-esteem, social interaction and work life. The findings showed that stuttering significantly affected these areas and highlighted the need for mindfulness programs and speech therapy to manage stuttering. In conclusion, this study sheds light on the perceptions and effects of stuttering, providing valuable information for individuals, parents, educators, and health professionals in addressing this speech disorder.