Monozigotik ve dizigotik ikizlerde doğum ağırlığı ile insülin direnci arasındaki ilişki ve büyümeyi etkileyen faktörler
The relationship between birth weihgt and insulin resistance in monozygotic and dizygotic twins and factors affecting growth
- Tez No: 369968
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ASUMAN ÇOBAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Amaç: İkizlerde doğum ağırlığının tekillere göre daha düşük olduğu bilinmektedir. Oluşumunda intrauterin dönemdeki çeşitli dinamiklerin rol oynadığı olduğu bu durumun doğum sonrası dönemdeki büyüme sürecine ve uzun dönem metabolik etkilerine yönelik çok az şey bilinmektedir. Bunun yanında büyüme süreci ve insülin direnci gibi klinik durumlara etki eden faktörlerin araştırılmasında çevresel ve genetik faktörlerin bir ölçüde kontrol edilebildiği ikizler ideal bir hasta popülasyonu oluşturmaktadır. Çalışmanın amacı, 2-6 yaş arası ikiz ve tekillerde, doğum ağırlığıyla büyüme parametrelerinin ve insülin direncinin ilişkisini ortaya koymaktı. Bireyler ve Yöntem: Çalışmaya, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde doğmuş olan 2-6 yaş aralığındaki 386 ikiz eşi çocuk (203'ü kız, 183'ü erkek) ile benzer gestasyon haftalarında doğmuş aynı yaş aralığındaki 54 sağlıklı tekil çocuk (23'ü kız, 31'i erkek) dahil edildi. Olguların doğum öncesine, doğum anına, yenidoğan ve çocukluk dönemine ait çeşitli veriler ve antropometrik ölçümler kayıtların incelenmesi ve anamnez yoluyla öğrenildi. Her bir olgunun ve ebeveynlerinin antropometrik ölçümleri yapıldı, olgulardan açlık kan şekeri, serum lipitleri, insülin, tiroid fonksiyon testleri, tam kan sayımı, leptin, IGF-1 ve IGFBP-3 düzeyleri için kan örneği alındı. İkiz ve tekil grubundaki olgular preterm-term, AGA (gestasyon yaşına göre uygun)-SGA (gestasyon yaşına göre küçük) ve doğum ağırlığı uyumsuzluğu olup olmamasına (diskordan-konkordan) göre alt gruplara ayrıldı. Doğum ağırlığı uyumsuzluğu için sınır değer %15 kabul edildi. Tüm veriler IBM® SPSS Statistics version 21 istatistik programı ile analiz edildi. Bulgular: İkiz grubundaki çocukların yaş ortalamaları 4,6 ±1,3 yaş, tekil grubundaki çocukların ise 4,7 ± 1,5 yaş idi. İki grup arasında yaş, cinsiyet, gestasyon haftası ve preterm-term oranları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Aim: It is a common fact that birth weight in twins is less than singletons. Little is known about the effects of this birth weight difference which has its unique dynamics in utero to postnatal growth and long term metabolic impacts. Besides, twins as environmental and genetic factors could be controlled is an ideal patient population to investigate the factors that interfere with growth and insulin resistance. The aim of the study is to assess the relationship of birth weight with growth parameters and insulin resistance in twins and singletons aged 2-6 years. Material and methods: Three hundred eighty six twin children (203 girl, 183 boy) aged 2-6 years and age matched 54 healthy singleton (23 girl, 31 boy) born in the same gestational age with the twins both born in İstanbul University İstanbul Medical Faculty were included in the study. Prenatal, natal, postnatal and childhood data and anthropometric measurements of children were acquired by analysis of previous records and obtaining history from the parents. Antropometrik measurements from every case and parents were performed and blood samples were taken for fasting glucose, serum lipids, insulin, thyroid functions, complete blood count, leptin, IGF-1 and IGFBP-3. Cases were divided into groups as preterm-term, AGA (appropriate for gestational age) – SGA (small for gestational age) and discordant – concordant. The limit for birth weight discordance was accepted as %15. All data was analyzed using IBM® SPSS Statistics version 21. Results: Mean age in the twin group was 4,6 ±1,3, while it was 4,7 ±1,5 in the singleton group. There was no difference between two groups regarding age, gender, gestational age and preterm-term ratio in a statistically significant way.