Katmanlı üstün iletken yapısında elektronik iletimin bilgisayar benzetimi yöntemiyle incelenmesi
Investigation of electronical conduction in layered super conducting structure by computer simulation
  1. Tez No: 90536
  2. Yazar: MUHAMMET BARIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ULUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
öz KATMANLI ÜSTÜN İLETKEN YAPISINDA ELEKTRONİK İLETİMİN BİLGtSAYAR BENZETİMİ YÖNTEMİYLE İNCELENMESİ Muhammet Barın Yüksek Lisans Tezi, Fizik Anabilim Dalı Temmuz 1998, 34 Sayfa Bu çalışmada, katmanlı üstün iletken yapısında elektronik iletim bilgisayar benzetimi yöntemiyle perkolasyon modeli esas alınarak incelenmiştir. İki ve üç boyutta, dört ve sekiz komşulukta iletimin düşünüldüğü bilgisayar programlan qbasic'de yazılmıştır. Bu programlar kare örgüde, çeşitli durumlar için iletimin ortadan kalktığı konsantrasyonu hesaplamaktadır. Örgü boyutu ile perkolasyon arasındaki ilişki grafiklerde verilmiş, ayrıca, bulunan değerlerle seramik üstün iletkenlerde üstün iletkenliğin kaybolduğu yoğunluklar arasında ilişki kurulmaya çalışılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Katmanlı üstün iletken, perkolasyon, perovskit yapı. JÜRİ: Prof. Dr. Bülent ULUĞ Prof. Dr. Nuri ÜNAL Prof. Dr. Zeki ASLAN
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATION OF ELECTRONICAL CONDUCTION IN LAYERED SUPERCONDUCTING STRUCTURE BY COMPUTER SIMULATION Muhammet BARIN M. S. in Physics Adviser: Prof. Dr. Bülent ULU? July, 1998, 34 pages In this work, electronic conduction in layered superconducting structure, was investigated on the basis of percolation model by computer simulation It was supposed that the conduction takes place in two and three dimension with four and eight neighbourhood. Computer programs were written in qbasic and they calculated the concentration at which the conductivity disappeare in the various situations in square lattice. The correlation between the lattice dimension and the percolation has been shown graphicalles. Also, the correlation between the concentration at which the superconductivity disappeared in ceramic superconductor and values obtained has been tried to establish. KEY WORDS: Layered super conductor, percolation, perovskite structure. COMİTTEE: Prof. Dr. Bülent ULU? Prof. Dr. Nuri ÜNAL Prof. Dr. Zeki ASLAN m Kumu*