Lunge egzersizinde kan akışı kısıtlama ve post aktivasyon potansiyelinin sıçrama performansına etkisi
Effect of blood flow restriction and post-activation potentiation in lunge exercise on jump performance
- Tez No: 905357
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE KUTLAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor ve Sağlık Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kan akışı kısıtlama (KAK) uygulamaları, kas kuvveti artışı ve sağlıklı olma amacı ile sporcular ve rehabilitasyon sürecindeki bireylere kadar çok geniş bir popülasyonda kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, KAK uygulaması kullanılarak yapılan lunge egzersizinde oluşturulan post aktivasyon potansiyeli (PAP) etkisinin, farklı zamanlarda sıçrama performansını artırıp artırmayacağını incelemektir. Çalışmaya, sağlıklı ve farklı spor dallarından 22,00 ± 3,4 yıl yaş; 78,7 ± 12,3 kg vücut ağırlığı ve 183,9 ± 9,1 cm boy uzunluğunda olan aktif 17 erkek sporcu katılmıştır. Uyum seanslarının ardından çalışmanın birinci günü, katılımcılara PAP etkisi oluştumak amacıyla KAK uygulanarak tükenene kadar lunge egzersizi yaptırıldı. Uygulamanın hemen ardından, 0., 3., 6. ve 9. dakikalarda sıçrama performansları dikey sıçrama yaptırılarak değerlendirildi. Çalışmanın ikinci günü ise KAK uygulanmaksızın tükenene kadar lunge egzersizi yaptırılarak PAP etkisi oluşturuldu. Uygulamanın hemen ardından toplam dört farklı zamanda sıçrama performansları değerlendirildi. Değerlerin normal dağılım gösterip göstermediği Shapiro-Wilk testi ile değerlendirildi. Sıçrama performanslarını değerlendirmek için çok faktörlü varyans analizi (MANOVA), iki farklı koşula ait sıçrama performanslarını ve tükenene kadar yapılan tekrar sayılarını birbirleri ile karşılaştırmak için bağımlı örneklem t- testi kullanıldı. Yapılan analizler sonucunda KAK olmadan ve %80 KAK ile gerçekleştirilen sıçrama performansları ve tükenene kadar yapılan tekrar sayıları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı (p 0.05). Tüm analizler için SPSS 25.0 programı kullanıldı. KAK ile ve KAK olmadan oluşturulan PAP etkisinin sıçrama performansını geliştirmediği, ayrıca KAK uygulamasının lunge egzersizlerinde tükenene kadar tekrar sayısını artırmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Blood flow restriction (BFR) exercises are used in a wide population, from athletes to individuals in rehabilitation, with the aim of increasing muscle strength and overall health. The purpose of this study was to investigate whether the post-activation potentiation (PAP) effect created by lunge exercises performed using the BFR application would increase jump performance at different times. Seventeen healthy male athletes (age = 22.00 ± 3.4 years; mass = 78.7 ± 12.3 kg; height = 183.9 ± 9.1 cm) who were active in different sports participated in the study. After the acclimatization sessions, on the first day of the study, the participants performed lunge exercises to exhaustion with BFR applied to create a PAP effect. Immediately after the application, jump performance was evaluated at 0, 3, 6, and 9 minutes by performing vertical jumps. On the second day of the study, lunge exercises were performed to exhaustion without BFR to create a PAP effect. Jump performance was evaluated at a total of four different times immediately after the application. The Shapiro-Wilk test was used to evaluate whether the values had a normal distribution. A multivariate analysis of variance (MANOVA) was used to evaluate jump performance, and a paired samples t-test was used to compare jump performance and the number of repetitions performed to exhaustion for two different conditions.