Ağır egzersiz ve travmaya maruz kalan güreşçilerde hemostatik değişikliklerin gösterilmesi
Demostarating of hemostatic changes in wrestlers to be exposed heavy exercise and trauma
  1. Tez No: 154786
  2. Yazar: HARUN AYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLER ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET AĞIR EGZERSİZ VE TRAVMAYA MARUZ KALAN GÜREŞÇİLERDE HEMOSTATİK DEĞİŞİKLİKLERİN GÖSTERİLMESİ AYHAN, Harun Yüksek Lisans Tezi, Biyoloji Anabilim Dalı Tez Danışmam: Doç. Dr. Güler ÜNAL Eylül 2004, 59 sayfa Egzersizin bir çok vücut fonksiyonları üzerinde çoğunlukla olumlu etkisi vardır. Düzenli egzersizin kardiyovasküler hastalıkların önlenmesi, kalp-solunum fonksiyonları uyumu, kan basıncı, kan lipid ve şeker düzeylerinin ve protein metabolizmasının düzenlenmesi gibi olumlu etkileri yanında bazı olumsuz etkileri de bildirilmiştir. Hemostazın önemli öğeleri olan trombosit fonksiyonları, prokoagulan- antikoaguları öğeler ve fibrinolitik aktivite ile ilgili olarak değişik çalışmalar bildirilmiş, ancak bu çalışmaların çoğu egzersizden hemen sonraki etkileri içermektedir. Bu çalışmada, egzersizin hemostazın farklı öğeleri üzerine erken ve geç etkileri incelenmiştir. Bu amaçla orta-ağır egzersiz yapan ve hafif travmaya maruz kalan güreşçilerde PT, aPTT, fibrinojen, D-dimer, Alili, protein C, protein S ve fibrinolitik aktiviteyi total olarak gösteren ve yeni bir test olan Global Fibrinolitik Kapasite (GFK) testi egzersizden önce, hemen sonra ve 24 saat sonra çalışıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DEMOSTARATING OF HEMOSTATIC CHANGES IN WRESTLERS TO BE EXPOSED HEAVY EXERCISE AND TRAUMA AYHAN, Harun Msc Thesis, Biology Science Supervisor: Prof. Güler ÜNAL September 2004, 59 pages Exercise has various positive effects on many body functions. Regular exercise prevents the cardiovascular diseases, regulates the heart and lung functions, blood pressure, blood lipid and glucose values and protein metabolism, but a few other negative effects was also notified. Various studies was done about thrombocyte function, procoagulant and anticoagulant substances and fibrinolytic activity those are important elements for heomostasis, however these studies includes early effects of the exercise. In this study late and early effects of exercise on different haemostasis element are investigated. For this purpose wrestlers making medium to heavy exercise and exposed to minor trauma are examined. PT, aPTT, fibrinogen, D-dimer, AT HI, protein-C, protein S and a new test that showing the fibrinolytic activity named global fibrinolytic capacity (GFC) is performed before, sooner and 24 hours later the exercise.