Bazı bakterilerin yaz dikimi çilek yetiştiriciliğine etkileri
Effects of some bacteria on summer planting strawberry cultivation
  1. Tez No: 905367
  2. Yazar: RUMEYSA NUR BAŞAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAFET ASLANTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Meyve Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, Eskişehir ekolojik şartlarında bazı bakterilerin yaz dikimi ile çilek yetiştiriciliğine olan etkileri incelenmiştir. Nötr gün özelliğe sahip“Portola”çilek çeşidi frigo fideleri, bitki materyali olarak kullanılmıştır. Biyolojik gübre formülasyonları, kontrol grubu yanında üç adet tekli, iki adet üçlü ve beş adet beşli bakteri izolatları ile hazırlanarak kullanılmıştır. Araziye şaşırtılacak tüplü fideler 250 ml hacimli viyollere dikilmiş ve 108 cfu/ml konsantrasyonunda bakteri solüsyonları kök bölgesine 10 ml uygulanmıştır. 2torf:1perlit karışımlı ortama dikilen fideler bir ay sonra tüplü fide olarak siyah plastik malçla kaplı masuralara üç tekerrürlü ve her tekerrürde 10 bitki olacak şekilde dikilmiştir. 15 Agustos-15 Kasım tarihleriarasında yapılan 8 hasadın ürünleri inceleme materyali olarak kullanılmıştır. Araştırmada bitki başına verim, meyve ağırlığı, meyve boyutları, meyve sertliği, suda çözünebilir kuru madde miktarı (sçkm), titre edilebilir asit miktarı, malik asit, sitrik asit, C Vitamini, pH, meyve renk değerleri (L, a b, Hue ve Kroma değeri) incelenmiş ve vejetasyon periyodu sonunda bitkilerin kardeş sayısı tespit edilmiştir. Araştırmada bitki başına verim kontrol uygulamasında 161,9 g iken, biyolojik gübre formülasyonlarında 361,1g (1 nolu formulasyon) ile 661,3g (3 nolu formulasyon) arasında belirlenmiştir. Ortalama meyve ağırlığı 5 g ile en düşük kontrol uygulamasında, 22g ile en yüksek 3 nolu formülasyondan elde edilmiştir. Meyve suyunun SÇKM içeriği %8,2 (4 nolu formülasyon) ile %13,8 (1 nolu formülasyon) arasında tespit edilmiştir. Meyve suyundaki en yüksek malik asit, sitrik asit ve askorbik asit1 nolu formülasyondan saptanmıştır. Araştırmada duyusal, görsel ve verim açısından birliktedeğerlendirildiğinde 3, 4, 7 ve 10 no'lu bakteri formülasyonların genel olarak en iyi sonuçları verdiğibelirlenmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma Eskişehir koşullarında yaz dikimi ile Portola çeşidi çilek yetiştiriciliğinde biyolojik gübrelerin kullanımının hem ekonomik hem de çevresel açıdan faydalı olabileceğini göstermiştir. Bu yaklaşım, biyolojik gübrelerin tarımsal üretimdeki gerçek potansiyelini tam olarak değerlendirmeye ve sürdürülebilir tarım uygulamalarını desteklemeye yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study examined the effects of certain bacteria on summer-planted strawberry cultivation under the ecological conditions of Eskişehir. Frigo plants of the“Portola”strawberry variety, known for its neutral-day trait, were used as plant material. Biological fertilizer formulations were prepared and applied, including a control group, three single, two triple, and five quintuple bacterial isolates. The tray plants to be transplanted into the field were first placed in 250 ml capacity trays and received 10 ml of bacterial solution at a concentration of 10^8 cfu/ml around the root zone. The seedlings, planted in a 2:1 peat- perlite medium, were transplanted after one month into beds covered with black plastic mulch in a randomized design with three replicates, each containing 10 plants. The products of eight harvests conducted between August 15 and November 15 were used as study material. In this research, various parameters were examined: yield per plant, fruit weight, fruit dimensions, fruit firmness, soluble solids content (SSC), titratable acidity, malic acid, citric acid, Vitamin C, pH, and fruit color values (L, a, b, Hue, and Chroma value). Additionally, the number of runners was determined at the end of the vegetation period. The yield per plant was recorded at 161.9 g in the control group, while it ranged from 361.1 g (formulation 1) to 661.3 g (formulation 3) in the biological fertilizer treatments. The lowest average fruit weight was 5 g in the control, whereas the highest was 22 g in formulation 3. The SSC content of the juice ranged from 8.2% (formulation 4) to 13.8% (formulation 1). The highest levels of malic acid, citric acid, and ascorbic acid in the juice were found in formulation 1. When assessed holistically in terms of sensory, visual, and yield factors, formulations 3, 4, 7, and 10 generally provided the best results. In conclusion, this study suggests that the use of biological fertilizers in the summer cultivation of the Portola strawberry variety in Eskişehir conditions may offer both economic and environmental benefits. This approach would help to fully evaluate the true potential of biological fertilizers in agricultural production and support sustainable agricultural practices.