Assessing nature-based solutions(NBS)-oriented geospatial potentials of urban green spaces against heat stresses in urban morphological zone
Kentsel morfolojik bölgelerdeki sıcak hava baskılarına karşı kent içi yeşil alanların doğa tabanlı çözümler (DTÇ) odaklı mekânsal potansiyellerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 905395
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, İnşaat Mühendisliği, Şehircilik ve Bölge Planlama, Geography, Civil Engineering, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Günümüzde insan faaliyetleri sonucu oluşan ve sıcaklıkların kırsal alanlara göre daha yüksek olduğu kentsel alanlar iklim değişikliğinin etkilerini yaşamaktadır. Kentsel Isı Adası kavramı, ısı ve sıcaklığın yoğunlaştığı ve çevrelerine kıyasla daha yüksek sıcaklıklara neden olduğu kentsel alanları tanımlamaktadır. Kentsel genişleme, küresel ısınmanın etkisiyle birlikte ısı adası yoğunluğunu daha belirgin hale getirmekte ve kentsel yaşam değerlerinin azalmasına neden olmaktadır. Kentsel alanların sağlıklı ve sürdürülebilir bir çevre sağlamasındaki temel etkenlerden biri yeşil alanlardır. Kentlerdeki yeşil alanların işlevleri, kentsel alanlar ve sakinleri için ekolojik dengeyi korumak açısından hayati önem taşımaktadır. Bu tez kapsamında, başlangıçta kentsel alanları idari sınırlar yerine arazi örtüsü ve işlevine dayalı Kentsel Morfolojik Bölgeler olarak tanımladık. Ardından, kentsel yeşil alanları belirledik ve çalışma alanının kara yüzey sıcaklıklarını çıkardık. Bu son iki aşama uydu görüntüleri ve Coğrafi Bilgi Sistemleri kullanılarak mekansal olarak tanımlanmıştır. Çalışma, yüzey ve hava sıcaklıklarının zaman içindeki coğrafi dağılımına dayalı olarak kentsel yeşil alanların kentsel ısı adaları üzerindeki potansiyel etkisini sunmuştur. Çeşitli haritalar ve grafikler kullanılarak, yaz ve kış arasında önemli ölçüde değişen yeşil alanların olumlu etkileri vurgulanmıştır. Bu olumlu etkiler, Doğa Tabanlı Çözümler odaklı yaklaşım çerçevesinde ele alınarak, kentsel sürdürülebilirliği ve yaşam kalitesini arttırıcı yönde bir politika ve kent planlama unsuru olarak yeşil alanların önemi mekânsal ve zamansal analiz bulgularıyla ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, urban areas, which are formed due to human activity and where temperatures are often higher than in rural areas, are experiencing the impact of climate change. The concept of Urban Heat Island describes urban areas where heat and temperature are concentrated, resulting in higher temperatures compared to their surroundings. Urban expansion, together with the effect of global warming, makes the heat island density more pronounced and causes the values of urban life to decrease. One of the main factors for urban areas to provide a healthy and sustainable environment is green areas. The functions of green spaces within cities are vital for maintaining ecological balance for urban areas and their inhabitants. Within the scope of this thesis, we initially defined urban areas as Urban Morphological Zones based on land cover and function, rather than administrative boundaries. Then, we identified urban green areas and extracted the land surface temperatures of the study area. These last two stages were spatially defined using satellite images and Geographic Information Systems. The study presented the potential impact of urban green areas on urban heat islands based on and geographical distribution of surface and air temperatures over time. Using various maps and graphics, it highlighted the positive effects of green areas, which vary significantly between summer and winter. These positive effects were discussed within the Nature-Based Solutions approach, emphasizing the importance of green areas to enhance urban sustainability and quality of life in policy and urban planning, supported by spatial and temporal analysis findings.