Sağlıklı bireylerde proprioseptif nöromuskuler fasilitasyon tekniği ile yapılan hamstring germenin boyun derin fleksör kaslarının enduransına akut etkisi
Acute effect of hamstring stretching performed with proprioceptive neuromuscular facilitation technique on the endurance of neck deep flexor muscles in healthy individuals
  1. Tez No: 905400
  2. Yazar: ALTAY KOSOVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER OSMAN PALA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Süperfisyal arka hat vücut üzerinde tanımlanmış sekiz ana fasyal hattan biridir. Bu hat üzerindeki önemli kas gruplarından biri de hamstring kas grubudur. Yapılan çalışmalarda hamstring kas grubuna yapılan çeşitli germe yöntemlerinin servikal bölge üzerinde hem eklem hareket açıklığı olarak hem de postür olarak etki ettiği gösterilmiştir. Çalışmamızdaki amacımız ise bu verilerden yola çıkarak hamstring kas grubuna uygulanan propioseptif nöromuskular germe (PNF) yöntemini derin boyun fleksörlerinin endurasına etkisini incelemektir. Çalışmamıza 66 sağlıklı kadın birey katıldı. Katılımcılar basit randomizasyon yöntemi ile çalışamaya katılım sırasına göre Kontrol grubu (KG) ve PNF grubu (PG) olarak ikiye ayrıldı. Her iki grubun da vücut kitle indeksleri (p=0.472), vücut ağırlıkları (p=0.383), boyları (p=0.692) ve yaşları (p=0.142) benzerdir. Hem KG'nin Hem PG'nin hipermobilite skorları, hamstring kas esnekliği ve derin boyun fleksör enduransı ölçüldü. Daha sonra KG'ye hiçbir işlem uygulanmazken PG'ye PNF germe yöntemlerinden tut-gevşe uygulandı. Daha sonra her iki grubun da derin boyun fleksör enduransı tekrar ölçüldü.
Özet (Çeviri)
The superficial posterior line is one of the eight main fascial lines defined on the body. One of the important muscle groups on this line is the hamstring muscle group. Studies have shown that various stretching methods applied to the hamstring muscle group affect the cervical region both in terms of range of motion and posture. Our aim in our study is to examine the effect of the propioceptive neuromuscular stretching (PNF) method applied to the hamstring muscle group on the endura of the deep neck flexors based on these data. 66 healthy female individuals participated in our study. Participants were divided into two groups as the Control group (CG) and the PNF group (PG) according to the order of participation in the study by simple randomization method. Both groups had similar body mass indexes (p=0.472), body weights (p=0.383), heights (p=0.692) and ages (p=0.142). Hypermobility scores, hamstring muscle flexibility and deep neck flexor endurance of both CG and PG were measured. Afterwards, no procedure was applied to CG, while PNF stretching methods such as hold-relax were applied to PG. Then, deep neck flexor endurance of both groups was measured again.