Sürtünme momenti azaltılmış, sızdırmazlığı geliştirilmiş rulman tasarımı
Bearing design with reduced friction moment, improved sealing
  1. Tez No: 905411
  2. Yazar: SAMİ YURTAŞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada, rulmanda kullanılan lastik ve sac kapak komponentlerinde yapılan dizayn değişiklikleri / iyileştirmeler çerçevesinde rulman kalitesinde (sürtünme momenti, çalışma sıcaklığı, sızdırmazlık, montaj, çalışma ömrü) tespit edilen gelişmeler anlatılmıştır. Lastik kapak iç dudağının, iç bilezik omuzuna bastığı kısımda yapılan optimizasyon ile sürtünme yüzeyi azaltılarak rulmanın çalışma sıcaklığı düşürülmüş, sürtünme momenti azaltılmış, çalışma sıcaklığının azaltılması ile rulman içerisindeki komponentlerin (gres, lastik kapak vb) daha az ısınması sağlanmış bu sayede rulman çalışma ömrünün ve gres sızdırmazlığı açısından da iyileştirme sağlanmıştır. Sac kapak dış çapına açılan yarıklar sayesinde sac kapağın dış bilezik kapak yuvasına daha homojen montajı sağlanmıştır. Böylelikle sac kapaklı rulmanlarda dış çap ovallik değeri düşürülmüştür. Ayrıca sac kapak iç çapında yapılan 90° lik bükümle gresin rulman dışına akması önlenmiş, gresin rulman içerisinde sirkülasyonu sağlanmış, dolayısıyla rulman çalışma ömrü artırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the improvements detected in the bearing quality (friction moment, operating temperature, sealing, assembly, operating life) within the framework of the design changes/improvements made in the rubber seal and shield components used in the bearing are explained. With the optimization made in the part where the inner lip of the rubber seal interacted on the inner ring shoulder thanks to that the friction surface was reduced, the operating temperature of the bearing was reduced, the friction moment was reduced and by lowering the operating temperature, the components inside the bearing (grease, rubber seal, etc.) became less heated, thus increasing the operating life of the bearing and grease life increased. Improvements were also made in sealing. Thanks to the notchs opened in the outer diameter of the sheet metal cover, a more homogeneous installation of the sheet metal cover into the outer ring shield groove is ensured. Thus, the outer diameter ovality value in shielded bearings has been reduced. In addition, with the 90° bending made in the inner diameter of the sheet metal cover, the grease is prevented from leakage out of the bearing and the grease is ensured circulating within the bearing, thus increasing the service life of the bearing.