Fen bilimleri öğretmenlerinin mühendisliğin doğasına yönelik bilgileri ve tasarım temelli öğrenmeye yönelik mesleki gelişim ihtiyaçlarının incelenmesi
An examination of science teachers' knowledge on the nature of engineering and their professional development needs regarding design-based learning
  1. Tez No: 905412
  2. Yazar: ELİF KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA BOZKURT ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Araştırmanın amacı fen bilimleri öğretmenlerinin mühendisliğin doğasına yönelik bilgilerinin incelenmesi ve tasarım temelli öğrenmeye yönelik mesleki gelişim ihtiyaçlarının belirlenmesi olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda araştırmanın, fen bilimleri öğretmenleri için düzenlenecek tasarım temelli öğrenmeye yönelik mesleki gelişim programları için önemli bir bağlam oluşturacağı düşünülmektedir. Bu araştırma TÜBİTAK-ARDEB 1001 kodlu araştırma projeleri tarafından desteklenen“Fen Bilimleri Öğretmenlerinin Mühendislik Tasarım Temelli Uygulamalara Yönelik Yeterliliklerinin Geliştirilmesi için Hibrit Mentörlük Modeline Dayalı Mesleki Gelişim Programının Tasarlanması, Uygulanması ve Değerlendirilmesi”(Proje No: 122K321) isimli projenin ilk basamağı olan 1. yüz yüze eğitim sürecinde ve kapsamında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Türkiye'de 12 bölgede bulunan bölge merkez illerinde (Ankara, Erzurum, Eskişehir, İstanbul Asya, İstanbul Avrupa, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Mersin, Samsun ve Van) ve Kahramanmaraş, Sinop, Aksaray genel ve resmi yatılı bölge ortaokulları ve Bilim ve Sanat Merkezleri'nde görev yapmakta olan 43 fen bilimleri öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden durum araştırması deseninde yapılandırılmıştır. Araştırmanın veri kaynağını Mühendisliğin Doğası Bilgi Formu, Mesleki Gelişim İhtiyaç Form'u ve odak grup görüşmeler oluşturmaktadır. Veri toplama araçları aracılığıyla toplanan veriler içerik analizi ile çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda, fen bilimleri öğretmenlerin mühendisliğin doğasının farklı boyutlarına yönelik yetersiz bilgilerinin olduğu saptanmıştır. Ayrıca fen bilimleri öğretmenlerinin sınıflarında tasarım temelli öğrenmeye yönelik uygulamalarında ekonomik koşullar, öğretim programının yapısı ve mesleki yetkinlik eksikliği sebebiyle zorluk yaşadıkları, tasarım temelli öğrenmeye yönelik uygulama ve planlama sürecinin ve içeriğini öğrenmeye ihtiyaç duydukları tespit edilmiştir. Araştırmanın sonucunda, fen bilimleri öğretmenlerinin mühendisliğin doğasına yönelik bilgilerinin geliştirilmesi amacıyla tasarım temelli öğrenmeye yönelik öğretmenlerin ihtiyaçları çerçevesinde mesleki gelişim programları düzenlenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine science teachers' knowledge of the nature of engineering and to identify their professional development needs regarding design-based learning. The study is expected to provide a significant framework for the development of professional development programs for science teachers focused on design-based learning. This research constitutes the first phase of the project titled“Design, Implementation, and Evaluation of a Professional Development Program Based on a Hybrid Mentoring Model to Enhance Science Teachers' Competencies in Engineering Design-Based Practices”(Project Number: 122K321) supported by TÜBİTAK-ARDEB 1001 Research Projects. It was conducted during the first in-person training process of the project. The study group consists of 43 science teachers working in 12 regional metropolitan provinces in Turkey (Ankara, Erzurum, Eskişehir, Istanbul Asian Side, Istanbul European Side, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Mersin, Samsun, and Van) and in public boarding regional middle schools, Science and Art Centers, and other schools located in Kahramanmaraş, Sinop, and Aksaray. The research was designed using a case study approach, one of the qualitative research methods. Data sources included the Nature of Engineering Knowledge Form, the Professional Development Needs Form, and focus group interviews. The data collected through these tools were analyzed using content analysis. The results revealed that science teachers have insufficient knowledge regarding various dimensions of the nature of engineering. Additionally, teachers face challenges in implementing design-based learning practices in their classrooms due to economic constraints, curriculum structure, and a lack of professional competencies. It was also determined that they need to learn more about the process and content of planning and implementing design-based learning activities. Based on these findings, it is recommended that professional development programs be organized to address the needs of science teachers, focusing on enhancing their knowledge of the nature of engineering and their competencies in design-based learning.