Kompozit taşıyıcı elemanlı çerçeve ve betonarme çekirdek perde sistemli 70 katlı yüksek binanın TBDY-2018'e göre tasarımı
Design of 70-storey high-rise building with composite load-bearing element frame and reinforced concrete core curtain system according to TBDY-2018
- Tez No: 905418
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK TOYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Yüksek binalarda, beton ve yapısal çelik gibi farklı davranış ve özelliklere sahip yapı malzemeleri içeren taşıyıcı sistem elemanlarının bir arada kullanılması ile oluşan, kompozit taşıyıcı sistemlerin ve bu sistemlerin betonarme çekirdek perde ile, perdeçerçeve etkileşimlerinin, deprem etkileri altında davranışlarının belirlenmesi ve bu davranışların tasarıma yansıtılması zordur. Bir diğer durum ise rüzgâr yüklerinin tespit edilmesindeki zorluklar ile beraber, artan yüksekliğe bağlı olarak rüzgâr yüklerinin deprem etkilerinden daha elverişsiz etkiler oluşturabilmesi durumudur. Betonarme çekirdek perde sistemlerin, kompozit taşıyıcı çerçeve sistemler ile bir arada çalıştığı, perde-çerçeve etkileşimli yüksek binanın tasarım detaylarının irdelenmesi, deprem etkileri, rüzgâr gibi yüklerin belirlenmesi, yüksek binaların tasarımındaki zorlukların araştırılması amacı ile kompozit elemanlı çerçeve ve betonarme çekirdek perde sistemli 70 katlı yüksek bina, TBDY-2018'e göre bilgisayar ortamında üç boyutlu olarak modellenmiştir. Tez çalışması kapsamında, TBDY-2018 13. bölümde verilen yüksek binaların, I. ve II. tasarım aşaması incelenmiştir. I. tasarım aşaması olan, ön tasarım aşamasında deprem etkileri altında taşıyıcı sistemin davranışları yönetmeliklere göre belirlenmiş ve bu davranışlar altında deprem, rüzgâr gibi yüklerin hesapları yapılmıştır. Betonarme çekirdek perde sistemin yapı sünekliliğine olan etkileri incelenmiş ve boşluklu perde parçalarından oluştuğu ispatlanmıştır. II. tasarım aşamasında elde edilen deprem yükleri birinci tasarım aşaması ile karşılaştırılmıştır. Deprem etkilerine bağlı olarak taşıyıcı sistem elemanlarının etki kapasite oranları kontrol edilmiş ve gerekli performans hedefi için, yapılan değerlendirmeyi sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In high-rise buildings, it is difficult to determine the composite load-bearing systems formed by the combination of load-bearing system elements containing building materials with different behaviors and characteristics, such as concrete and structural steel, and the behavior of these systems with the central reinforced concrete core curtain Decking, curtain-frame interactions, and earthquake effects, and to reflect these behaviors into the design. Another situation is that wind loads may create more unfavorable effects than earthquake effects due to increasing height, along with difficulties in detecting wind loads. Reinforced concrete core curtain systems work together with frame systems with composite carrier system elements, curtain-frame interactive high-rise building design details, earthquake effects, determining loads such as wind, 70 Decker high-rise building with composite element frame and reinforced concrete core curtain system were modeled in three dimensions in computer environment according to TBDY-2018 in order to investigate the difficulties in the design of high-rise buildings. Within the scope of the thesis study, TBDY-2018 13. Of the tall buildings given in the chapter, I. and II. the design stage has been completed. I. at the preliminary design stage, which is the design stage, the behavior of the carrier system under the effects of earthquakes was determined according to the regulations, and calculations of loads such as earthquakes and wind were made under these behaviors. The effects of the reinforced concrete core curtain system on the structural ductility have been studied and it has been proved that it consists of hollow curtain parts. The earthquake loads obtained in the second design phase were compared with the first design phase and examined over the changing parameters. Depending on the earthquake effects, the impact capacity ratios of the carrier system elements have been checked and it has been seen that it provides the necessary performance evaluation.