Adenokarsinom tanılı olguların ekshale soluk havası kondensat örneklerinde spesifik gen ekspresyon seviyelerinin belirlenmesi
Determination of specific gene expression levels in exhaled breath condensate samples of cases diagnosed with adenocarcinoma
  1. Tez No: 905419
  2. Yazar: SABINA LATIFOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI TETİK VARDARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Moleküler Tıp, Onkoloji, Genetics, Molecular Medicine, Oncology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Akciğer kanseri (AK), dünya genelinde en ölümcül kanser türlerinden biridir. Bu tez çalışmasında, AK tanı ve takibinde ekshale soluk havası kondensatındaki (EBC) gen ekspresyon analizinin geçerliliği araştırılmış, EGFR, FGFR2, PIK3CA, PTEN, SMAD4, STK11 ve TP53 genlerinin potansiyel biyobelirteç olarak kullanılabilirliği incelenmiştir. AK hastalarında PTEN, TP53 ve FGFR2 gen ekspresyon seviyelerinin belirgin şekilde arttığı tespit edilmiş, metastaz varlığına göre anlamlı bir fark bulunmamıştır. EBC'nin, AK'nin moleküler yapısının belirlenmesi ve izlenmesinde önemli bir potansiyele sahip olduğu, spesifik gen ekspresyonlarının hastalık sürecinde kritik rol oynayabileceği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Lung cancer (LC) is one of the most lethal cancer types worldwide. This thesis investigates the validity of gene expression analysis in exhaled breath condensate (EBC) for the diagnosis and monitoring of LC, focusing on the potential use of EGFR, FGFR2, PIK3CA, PTEN, SMAD4, STK11, and TP53 genes as biomarkers. The study identified significant upregulation of PTEN, TP53, and FGFR2 gene expression levels in LC patients, with no significant differences observed based on the presence of metastasis. EBC demonstrates considerable potential in defining the molecular characteristics of LC and tracking disease progression, with specific gene expressions playing a critical role in the carcinogenesis process.