Batı dillerinden alınan yabancıkelimelere alternatifkarşıtlıklar bulma ve alınankelimeleri dilin söz varlığınadahil etme sorunu özbek ve türkdillerinin örneğinde
The problem of finding alternative opposites to foreign wordstaken from western languages and including the taken wordsinto the vocabulary of the language in the example of uzbek andturkish languages
  1. Tez No: 905417
  2. Yazar: NURJAHON ABDULLAYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. GULCHEHRA RİXSİYEVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil Bilimi ve Türk Lehçeleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu yüksek lisans çalışmasında yabancı sözcükler, dildeki önemi, özümleme ilkeleri, yabancı sözcüklere karşılıklar (alternatifler) bulunarak dil düzeyine getirilmesi, dilin yabancı sözcüklerden temizlenmesi ve dilin saflığının korunmasına bakış açısı ve sorunları ele alınmaktadır. Özbekçe dili ve Türk dilleri örneği üzerinden karşılaştırmalı bir analiz yapılmıştır. Ödeneklerin dil gelişimi ve gelişimi alanındaki önemi, özellikle Özbek dilinin yakın tarihteki sözcük yapısı, özümsenmiş katmandaki sözcüklerin içindeki payı ve buna bağlı değişimler örnekler yardımıyla incelenir, Özbek ve Türk dillerinin farklı dönemlerde dilin saflığını koruma çaba ve çabaları kısmen incelenmiş, bu yolda sağlanan başarılar, eksiklikler ve bunlara sebep olan faktörler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this master's work, foreign words, their importance in the language, principles of assimilation, finding national alternatives to foreign words and bringing them to the level of the language, the perspective and problems of cleaning the language from foreign words and maintaining the purity of the language in Uzbek and a comparative analysis is made on the example of Turkish languages. Importance of appropriations in the field of language development and development, in particular, the lexical composition of the Uzbek language in recent history, the share of words of the assimilated layer in it and its corresponding changes are studied with the help of examples, learn the Uzbek and Turkish languages Efforts and attempts to keep the purity of the language in different eras are partially analyzed, the achievements and shortcomings in this way and the factors that caused them are discussed.