The obesity and the risk of breast cancer in pre- and post-menopausal women in Northwest syria
Kuzeybatı Suriye'de menopoz öncesi ve sonrası kadınlarda obezite ve meme kanseri riski
  1. Tez No: 905455
  2. Yazar: VASEL MUHAMMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH MOLLAHALİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Halk Sağlığı Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, Kuzeybatı Suriye'deki menopoz öncesi ve sonrası kadınlarda obezite ile meme kanseri riski arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Meme kanseri riskiyle korelasyonunu belirlemek için vücut kitle indeksi (BMI) ve bel çevresi dahil olmak üzere obezite ile ilgili çeşitli parametreler analiz edildi. Bu vaka kontrol çalışmasının örneklemi, tanı öncesi BMI, tanı BMI ve bel çevresi hakkında toplanan verilerle birlikte, Kuzeybatı Suriye'deki menopoz öncesi ve sonrası kadınlardan oluşmuştur. Çalışma obezite ile ilişkili parametreler ile meme kanseri riski arasında anlamlı ilişkiler buldu. Tanı öncesi BMI değeri yüksek ve bel çevresi geniş olan kadınların meme kanserine yakalanma riskinin arttığı görüldü. Sonuç olarak, obezite Kuzeybatı Suriye'deki menopoz öncesi ve menopoz sonrası kadınlarda meme kanseri gelişiminde önemli bir risk faktörüdür. Bu konuyu ele almak; halk sağlığı girişimlerini, politika değişikliklerini ve meme kanseri vakalarını azaltmaya ve bölgedeki kadınların genel sağlığını iyileştirmeye yönelik devam eden araştırmaları içeren çok yönlü bir yaklaşımı gerektirir. Küçük örneklem büyüklüğü ve kişinin kendi bildirdiği/öz bildirime dayalı gibi sınırlamalar çalışmanının genellenebilirliğini etkileyebilecek faktörlerdir, faktörler arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the connection between obesity and the risk of breast malignancies among women in Northwest Syria pre- and post-menopausal. Analysis was done for various parameters related to overweight, including BMI (the body mass index) and circumference of the waist, to determine their correlation with the risk of breast malignancies. The sample of this case-control study consisted of women pre- and post-menopausal from Northwest Syria, with data collected on pre-diagnosis BMI, diagnosis BMI, and waist circumference. The study found significant correlations between obesity-related parameters and the risk of breast tumors. Females of increased pre-diagnosis BMI and larger waist circumference exhibited an elevated risk of developing breast malignancies. In conclusion, obesity is a significant risk factor for developing breast cancer in women pre- and post-menopausal in Northwest Syria. Addressing this issue requires a multifaceted approach, including public health initiatives, policy changes, and ongoing research to decrease the occurrence of breast tumors and improve women's overall health in the region. Limitations such as a small sample size and reliance on self-reported data may affect the study's generalizability.