Markaların kurumsal kimliğinin görsel unsurlar açısından ınstagram'a yansıması
Reflection of brands' corporate identity on instagram in terms of visual elements
- Tez No: 905470
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı ve Reklamcılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Günümüzde sosyal medya platformlarının kullanımı hem kişisel açıdan hem de marka, şirket vb. gibi unsurlar için oldukça önem arz etmektedir. Markalar, kurumlar, şirketler hedef kitlelerine ulaşmak için sosyal medya kullanımının önemini gün geçtikçe daha fazla anlamış ve bu yönde aksiyon almaya başlamışlardır. Sosyal medyanın bu gücünün farkına varan markalar, sosyal medya platformlarında daha aktif olmaya başladılar. Yadsınamaz bir gerçek varsa o da hedef kitleye ulaşmakta sosyal medyanın geleneksel medyaya göre daha az maliyet gerektirmesidir. Sosyal medya ile birlikte markalar, kurumsal kimliklerini hedef kitlelerine duyurma şansı buldu. Ancak doğru bir şekilde kullanılamayan/yönetilemeyen sosyal medya, markanın kurumsal kimliğini hedef kitlesine yanlış yansıtabilir. Bu yüzden markalar, sosyal medya kullanımında/yönetiminde oldukça dikkatli davranmalıdır. Bu çalışma, hazır tüketim ürünü olan markaların kurumsal Instagram hesaplarında, markalarının kurumsal kimlik unsurlarının hangi seviyede yansıtabildiklerini aktarmak amacıyla yapılmıştır. Buna göre Türkiye konumlu, Türk halkında belirli bir yeri olan 4 marka örneklem olarak belirlenmiştir. Bu markalar; Eti, Ülker, Torku ve Şölen'dir. Belirtilen bu markaların kurumsal Instagram hesapları, görsel marka kimliği unsurları ve sosyal medya platformu Instagram'ın görsel iletişim unsurlarından oluşan kriterler dikkate alınarak, içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Araştırma, incelenen markaların Instagram hesaplarında ve bu hesaplardaki içeriklerinde kurumsal kimlik öğelerini kısmen bulundurarak sosyal medya platformu olan Instagram'da var olduklarını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In today's context, the use of social media platforms is of great importance both personally and for entities such as brands, companies, etc. Brands, corporations, and companies have increasingly realized the importance of using social media to reach their target audiences and have begun to take action in this direction. Brands that have recognized the power of social media have become more active on social media platforms. If there is an undeniable fact, it is that reaching the target audience via social media requires less cost compared to traditional media. Alongside social media, brands have found an opportunity to communicate their corporate identity to their target audience. However, improperly used or mismanaged social media can misrepresent the brand's corporate identity to its target audience. Therefore, brands must be very careful in their use/management of social media. This study was conducted to convey the extent to which brands of ready-to-consume products reflect their corporate identity elements on their corporate Instagram accounts. Accordingly, four brands located in Turkey and holding a certain position in Turkish society were selected as the sample: Eti, Ülker, Torku, and Şölen. The corporate Instagram accounts of these specified brands were analyzed through content analysis methodology, considering visual brand identity elements and the visual communication elements of the social media platform Instagram. The research has shown that the examined brands partially incorporate corporate identity elements in their Instagram accounts and content, thereby demonstrating their presence on the social media platform Instagram.