Düzenleyici yönetişim bağlamında düzenleme kalitesinin ekonomik büyümeye etkisi: Türkiye üzerine analiz ve öneriler
Impact of regulation quality on economic growth in the context of regulatory governance: Analysis and recommendations for Türkiye
- Tez No: 905511
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çalışmada, nispeten yeni bir gündem olan düzenleyici yönetişim ve bu kapsamda kullanılan araçlar tanıtılarak, Türkiye için 2000-2022 dönemine ait verilerle düzenleme kalitesinin ekonomik büyüme ile ilişkisi araştırılmıştır. Öncelikle, kullanılan değişkenlerin durağan olup olmadıklarını araştırmak üzere Augmented Dickey-Fuller birim kök testi yapılmıştır. Akabinde, Johansen eşbütünleşme testi yapılarak değişkenler arasında uzun dönemli ilişki olup olmadığı sorgulanmıştır. Kısa dönemdeki sapmalar sonrasında uzun dönemde dengeye gelme eğilimi olup olmadığını test etmek üzere hata düzeltme modeli kullanılmıştır. Son olarak, değişkenlerin uzun dönem katsayılarını tahmin etmek için FMOLS ve CCR tahmin yöntemlerine başvurulmuştur. Düzenleme kalitesi ve ekonomik büyüme arasında istatistiksel olarak anlamlı ve negatif yönde bir ilişki olduğu sonucuna varılmış olup bu sonuç literatürdeki düzenleme kalitesinin büyümenin nedeni değil sonucu olduğu savını destekler niteliktedir. Ekonomik büyüme neticesinde düzenleme kalitesinde kendiliğinden iyileşmenin olmayacağı, dolayısıyla gerekli politikaların geliştirilmesi ve uygulanması gerektiği değerlendirmesinden hareketle Türkiye'nin düzenleyici yönetişim alanındaki durumu hakkında tespitlerde bulunularak politika önerilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, regulatory governance, a relatively new agenda, is introduced along with the tools used within this scope. The relationship between regulatory quality and economic growth is explored using data for Türkiye from the 2000-2022 period. Initially, the Augmented Dickey-Fuller unit root test was conducted to investigate whether the variables used are stationary. Subsequently, the Johansen cointegration test was employed to examine whether there is a long-term relationship among the variables. An error correction model was used to test whether there is a tendency to return to equilibrium in the long run following short-term deviations. Finally, FMOLS and CCR estimation methods were used to estimate the long-term coefficients of the variables. The findings indicate a statistically significant and negative relationship between regulatory quality and economic growth, supporting the argument in the literature that regulatory quality is not the cause but the result of growth. Based on the assessment that there will not be an automatic improvement in regulatory quality as a result of economic growth, necessary policies need to be developed and implemented. The study provides insights into Türkiye's situation in the area of regulatory governance and offers policy recommendations.