Ortaöğretim düzeyindeki öğrenci başarısında kurumsal yemek tüketiminin etkisi
The effect of institutional food consumption on the achievements of secondary education students
  1. Tez No: 905510
  2. Yazar: NUR SENA HÖKE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Beslenme anne karnından başlayarak beyin gelişimine etki eden oldukça önemli bir unsurdur. Yeterli ve dengeli beslenme beyin gelişimi ve bilişsel performansı olumlu yönde etkilemektedir. Eğitim gören gençlerin fiziksel, psikolojik ve sosyal yönden iyi olmaları başarı düzeylerinde artışa sebep olacaktır. Beslenmenin, öğrencilerin akademik başarısını etkileyen pek çok etmenden biri olduğu bilinmektedir. Bu araştırmanın yapılmasında okullarda verilen kurumsal yemek hizmetinin, öğrencilerin başarı düzeylerine bir etkisi olup olmadığının öğrenilmesi amaçlanmıştır. Araştırma evrenini Ankara'da faaliyet gösteren Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Şehit Ömer Halis Demir İmam Hatip Lisesi'nde eğitim gören bir grup öğrenci oluşturmaktadır. Örneklem grubu, her sınıf seviyesinden üçer öğrenci olmak üzere KYH faydalanan ve faydalanmayan 24 öğrenciden meydana gelmektedir. 1-15 Haziran 2023 tarihinde yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile veriler toplanmıştır. Toplanan veriler MAXQDA programı ile incelenmiş ve yorumlanmıştır. Araştırmanın sonucunda öğrencilerin kurumsal yemek hizmetinden faydalanmalarının akademik başarılarına olumlu ya da olumsuz bir etkisi bulunmadığına ulaşılmıştır. Konuyla ilgili yapılmak istenen çalışmalarda başarıya etki eden diğer unsurlarda göz önünde bulundurulabilir ve ilköğretimden başlayarak öğrencilerin tüm eğitim kademelerinde beslenme ve başarı durumları kayıt altına alınıp, uzun soluklu bir araştırma yapılabilir.
Özet (Çeviri)
Nutrition is quite an important factor in the development of the brain starting from the mother's womb. Sufficient and balanced nutrition can affect cognitive performance and brain development in a positive way. Being physically, psychologically, and socially well would cause an increase in the achievements of the youth in education. It is known that nutrition is one of the many factors that affect students' academic achievements. With this research, it is aimed to figure out whether or not institutional food provided in schools affect students' performance in school. The population of the study consisted of a group of students who are receiving education at Şehit Ömer Halis Demir İmam Hatip Highschool which operates in Ankara, affiliated with Yenimahalle District National Education Directory. The sample group was made out of 24 students, three from each grade level, some of whom benefited from KYH while the others didn't. Interviews were conducted with the students utilizing the semi-structured interview technique on June 1-15, 2023 and data were collected. The gathered data was examined and evaluated utilizing the MAXQDA program. The research concluded that the utilization of institutional catering services didn't have a positive or negative effect on the students' academical success. Further research on the topic could be done considering other factors affecting success. The success and nutritions of students from every grade level starting from primary education could be recorded to conduct a long-winded research.