Kamera ve görüntü işleme kullanılarak boru ve profil çapının ölçülmesi
Measurement of pipe and profile diameter using camera and image processing
  1. Tez No: 905518
  2. Yazar: NURETTİN ERSİN BAĞRIYANIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM DİLMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez Phyton dili ile kodlanmış olup, kamera ile anlık olarak görüntü işleme kullanılarak boru ve profil dış çap ölçümü yapan bir algoritmadır. Boru ve profil üretimi yapan demir çelik sanayisinde, sürekli olarak çap ölçümü yapılması gerekmektedir. Ölçüm yapılmasının sebebi belirli yerlere farklı ölçülerde değişen çaplarda boru ve profil üretilmesidir. Üretim esnasında şekil verilen slablarda makaraların konumlarına bağlı olarak bazen çaplarda oynama olmaktadır. Ölçüm manuel olarak kumpas ile yapıldığından dolayı bozuk çapta boru ve profil üretilebilmektedir. Üretimler ise satılamamakta ve fire olarak ayrılmaktadır. Bundan dolayı zaman kaybı yaşanmakta ve ciddi ölçüde zarar edilmektedir. Yapılan algoritma, görüntü işleme yöntemi kullanılarak OpenCV kütüphanesi aracılığı ile yapılmıştır. Algoritmanın amacı sürekli olarak kameradan çap ölçüm işlemini gerçekleştirilmesi ve bu sayede ilk seferde doğru bir üretim almaktır. Sistem otomatik olarak çap ölçümü gerçekleştirdiğinden dolayı bu yaklaşım ile birlikte manuel olarak ölçüm işlemini ortadan kaldırılmıştır. Ekran üzerinde boru ve profiller için ayrı ayrı seçenekler sunulmuştur, bu sayede hem boru hem de profiller için ölçüm yapılabilme imkanı sağlanmıştır. Tolerans değeri ile girilen aralık değerleri haricinde, kırmızı renk ile fark kadar, büyük, küçük şeklinde uyarı vermektedir. Girilen değerlere göre önceden ölçülmüş olan boru ya da profile göre kalibrasyon yapılması gerekmektedir. Ölçülen boru ya da profilin kamera ile mesafesini ve açısını ayarlamak gerekmektedir, bu sayede kalibrasyon yapılmış olmaktadır. Gri renk skalasına göre kontur ve eşikleme yapmaktadır. Bu sayede gri renk çerçeve içine alınarak ölçüm doğruluğu artırılmış olmaktadır. Yazılımda, ekipman olarak harici kamera kullanılmıştır ve bu sayede istenilen pozisyon aralığında görüntü alması kolaylaştırılmıştır. Kamera mesafesi ölçüm aleti ile ölçülen çapa göre değişmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis is coded in Python and features an algorithm that performs real-time image processing to measure the outer diameter of pipes and profiles using a camera. In the iron and steel industry that produces pipes and profiles, continuous diameter measurement is required. This measurement is necessary because different diameters are produced in various locations. During production, due to the positions of the rollers on the slabs, diameter variations may occur. Measurements are currently done manually using calipers, which can result in the production of faulty pipes and profiles. These products cannot be sold and are categorized as waste, leading to time loss and significant financial damage. The developed algorithm utilizes image processing methods via the OpenCV library. Its purpose is to continuously measure diameters from the camera, ensuring correct production on the first attempt. Since the system automatically performs diameter measurements, this approach eliminates the need for manual measurement. Separate options for pipes and profiles are presented on the screen, allowing measurement for both. Outside the tolerance values entered, warnings are provided in red, indicating whether the measurement is too large or too small. Calibration must be done according to pre-measured pipes or profiles based on the entered values. The distance and angle of the measured pipe or profile from the camera need to be adjusted to achieve calibration. Contours and thresholding are done according to the grayscale, increasing measurement accuracy by enclosing the gray color within a frame. The software utilizes an external camera as equipment, facilitating image capture within the desired positional range. The camera distance varies according to the diameter measured by the measuring device.