Uluslararası Ticaret Mahkemelerine ait özelliklerin üç örnek üzerinden incelenmesi (Londra Ticaret Mahkemesi, DIFC Mahkemeleri, SICC)
Examination of the features of International Commercial Courts through three examples (London Commercial Court, DIFC Courts, SICC)
- Tez No: 905517
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE AYHAN İZMİRLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Milletlerarası Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Uluslararası ticari uyuşmazlıklara yönelik çözüm yolları piyasası, özellikle, son 20 yıl içerisinde bir genişleme yaşamaktadır. Bu genişlemenin en önemli sebeplerinden birisi de, bazı ülkelerin, uluslararası ticari talepleri görmekle yetkilendirdiği ve uluslararası ticaret mahkemeleri olarak bilinen milli mahkemelerinin çeşitli coğrafyalarda kurulup yaygınlaşmasıdır. Uluslararası ticaret mahkemeleri, tam anlamıyla uluslararası mahkemeler değildir. Görmekle yetkilendirildikleri davaların uluslararası nitelikte olabilmeleri itibariyle uluslararası karakterleri bulunmaktadır. Uluslararası ticaret mahkemeleri de kendi içlerinde, kuruluş amaçları, yargı yetkileri, başka ülke vatandaşı hâkim görevlendirilmesi gibi konularda bazı önemli farklılıklar gösterebilmektedir. Bu tez çalışmasının ilk bölümünde, uluslararası ticaret mahkemelerine genellikle hâkim olduğu görülen özelliklere yer verilmiştir. İkinci bölümde ise önemli uluslararası ticaret mahkemelerinden olan Londra Ticaret Mahkemesinin, Dubai Uluslararası Finans Merkezi Mahkemelerinin ve Singapur Uluslararası Ticaret Mahkemesinin incelemesine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The market for remedies for international commercial disputes has been experiencing an expansion, in particular, over the last 20 years. One of the most important reasons for this expansion is the establishment and spread of national courts, known as international commercial courts, in various geographies, which are authorized by some countries to hear international commercial demands. International commercial courts are not international courts in the strict sense. International commercial courts have an international character, as the cases they are authorized to hear can be international in nature. International commercial courts may also show some significant differences within themselves, such as their purpose of establishment, jurisdiction, and appointment of judges who are citizens of other countries. In the first part of this thesis, the characteristics that are generally seen to prevail in international commercial courts are included. In the second part, the examination of the London Commercial Court, Dubai International Financial Center Courts and Singapore International Commercial Court, which are among the important international commercial courts, is included.