Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçu
The crime of manufacturing and trafficking narcotic or stimulant substances
  1. Tez No: 905524
  2. Yazar: ADEM AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN GÖKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Uyuşturucu ve uyarıcı maddeler hem insan sağlığı hem de toplum sağlığı ve huzuru açısından ciddi tehlike oluşturmaktadır. Uyuşturucu ve uyarıcı maddeler dair Türk Ceza Kanunu 188. maddesinde imal ve ticaret fiilleri cezalandırılmakta, 190 ve 191. maddelerde ise kullanmak ile kullanmayı kolaylaştırma ve özendirme yaptırım altına alınmıştır. TCK'nın 188/1. fıkrasında uyuşturucu veya uyarıcı maddeyi ruhsatsız veya ruhsata aykırı olarak“imal etmek, ihraç etmek, ithal etmek”fiilleri suç olarak kabul edilip ağır cezai yaptırıma bağlanmıştır. TCK'nın 188/3. maddesinde ise ruhsatsız veya ruhsata aykırı olarak uyuşturucu veya uyarıcı madde“satmak, satışa arz etmek, başkalarına vermek, sevk etmek, nakletmek, depolamak, satın almak, kabul etmek, bulundurmak”fiilleri suç olarak kabul edilmiştir. TCK'nın 188/6. maddesinde uyuşturucu veya uyarıcı madde etkisi doğuran her türlü maddelere yönelik, TCK'nın 188/7. maddesinde ise uyuşturucu veya uyarıcı madde üretiminde kullanılan ve ithal veya imali resmi makamların iznine bağlı olan maddelere yönelik suç ihdas edilmiştir. TCK'nın 188. maddesinin diğer fıkralarında cezayı artıran nitelikli unsurlara yer verilmiştir. Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçuna yönelik olarak TCK'nın 192. maddenin 1 ve 3. fıkralarında cezayı kaldıran ve hafifleten etkin pişmanlık halleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Narcotic and stimulant substances pose serious dangers to both individual and societal health and tranquility. The Turkish Penal Code (TPC) addresses the manufacture and trade of narcotic and stimulant substances under Article 188, while Articles 190 and 191 impose penalties for use, facilitation of use, and promotion of use. Article 188/1 of the TPC classifies the unauthorized or non-compliant manufacture, export, and import of narcotic or stimulant substances as a crime, subjecting these acts to severe penalties. Article 188/3 criminalizes the unauthorized or non-compliant sale, offering for sale, distribution, transportation, storage, purchase, acceptance, and possession of narcotic or stimulant substances. Article 188/6 pertains to any substances that induce effects similar to narcotic or stimulant substances, and Article 188/7 addresses the unauthorized manufacture or import of substances that are used in the production of narcotic or stimulant substances and require official permission for such activities. The subsequent paragraphs of Article 188 outline the aggravating circumstances that increase the severity of penalties. Regarding the crime of manufacturing and trading narcotic or stimulant substances, Articles 192/1 and 192/3 of the TPC provide for mitigating and exonerating circumstances under the concept of effective remorse.