Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçu
Drugs or stimulants manufacture and trade felony
- Tez No: 551935
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
İlk çağ medeniyetlerinden itibaren kullanılmakta olan uyuşturucu ve uyarıcı maddelerin suiistimali her geçen gün artmaktadır. Söz konusu maddelerin yanlış ve kötüye kullanımı ile kaçakçılığının yaygınlaşması neticesinde ortaya çıkan problemler, insanlığın en önemli sorunlarından biri haline gelmiştir. Bu çalışmada ülkemiz ve dünyada yaygın olarak kullanılan uyuşturucu ve uyarıcı nitelikteki maddelerin imal ve ticareti Türk Ceza Hukuku bağlamında incelenmiştir. Bu nedenle araştırmanın temel problemini Türk Ceza Kanunu'nda düzenleme altına alınan uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçunun unsurları, bu suça temas eden yaptırımların neler olduğu ve bu yaptırımları etkileyen nedenler oluşturmaktadır. Üç bölümden oluşan çalışmanın giriş niteliğindeki ilk bölümünde uyuşturucu ve uyarıcı maddelerin kavramsal çerçevesi ve türlerinden bahsedilmiştir. Bununla beraber uyuşturucu ve uyarıcı maddelerin kontrol altına alınması ve yasaklanmasına yönelik çalışma yürüten uluslararası örgütler ve uluslararası düzenlemeler de bu bölümde incelenmiştir. Çalışmanın asıl kısmını oluşturan ikinci bölümde 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 188. maddesinde düzenlenen uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin imal ve ticareti suçunun unsurları ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçunun teşebbüs, iştirak ve içtima gibi özel görünüş şekillerine, etkin pişmanlık hallerine, inceleme konusu suçun karşılığında hangi yaptırımların uygulanacağına, yargılama usullerine ve zamanaşımı sürelerine temas edilmiştir. Tüm bu aşamalarda Hukukumuzda oldukça önemli ve uygulamaya şekil veren Yüksek Mahkemelerin kararlarına da atıflar yapılmıştır. Sonuç bölümünde ise çalışmada detaylı incelenmiş bulunan konular genel olarak özetlenmiş ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The abuse of drugs and stimulants that have been used since the early civilizations has been increasing every day. The problems that emerged as a result of the misuse and abuse of these substances and the spread of smuggling have become one of the most significant issues of humanity. In this study, the manufacture and trade of drugs and stimulants which are widely used in our country and in the world are examined in the context of Turkish Criminal Law. For this reason, the main problem of the research is the factors affecting the crime of drug or stimulant manufacture and trade regulated in the Turkish Penal Code, what are the sanctions against this crime and the reasons affecting these sanctions. In the first part of the three-part work, the conceptual framework and types of drugs and stimulants are discussed. Additionally, the international organizations and regulations for the control and prohibition of drugs and stimulants are examined in this section. In the second part which constitutes the main part of the study, the elements of the offense of manufacture and trade of drugs or stimulants which are regulated in Article 188 of Turkish Penal Code numbered 5237 are discussed. In the third and last part of the study, the special forms of drug and stimulant crime and criminal attempt, affiliate and gathering, effective repentance cases, which sanctions in return for the crime of investigation, judicial proceedings and time limits have been referred. In all these stages, references were made to the decisions of the High Courts, which are significant and shaped in practice. In the conclusion section, the subjects examined in detail are summarized and evaluated.