Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçu
Drug or stimulant trafficking crimes
- Tez No: 668554
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAĞIP BARIŞ ERMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Türk Ceza Kanunu m. 188'de düzenlenen uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçu, ruhsatsız veya ruhsata aykırı olarak yasadışı bir şekilde uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin ticaretinin kamu sağlığına verdiği zarar sebebiyle, ilgili eylemlerin ağır bir şekilde cezalandırılmasını öngörmektedir. Devlet ve onun süjeleri bu suçla mücadele açısından en etkin kurumdur. Terör örgütlerinin en önemli finansman kaynağı bu suç ile elde edilen gelir olduğundan devlet bu suç hakkında mevzuatta ayrıntılı düzenlemeler yer vermiştir. Çalışmamızda, ulusal ve uluslararası anlamda kullanımı yoğun olan uyuşturucu ve uyarıcı maddelerin yasadışı ticareti Türk Ceza Hukuku bağlamında incelenmiştir. Araştırmamız akademik çerçevenin yanında suçla mücadele açısından soruşturma ve kovuşturma aşamasındaki uygulamalara geniş çapta yer verilmiştir. Bunun yanında, suçun tarihsel gelişimine ve yer mevzuatın düzenlenmesine esas oluşturan uluslararası sözleşmelerin incelemesi ayrıntısıyla yapılmış, maddenin eksik kaldığını düşündüğümüz noktalarını giderebilecek fikirler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is a well-known fact that drugs or stimulants are no longer a national problem, but have gained an international identity. Since these substances pose many risks to the welfare of the people of the world, countries have enacted laws and tried to take measures within their own bodies. Although this issue is also valid for our country, illegal use and trade of drugs and stimulants cannot be prevented. On the contrary, crimes related to the manufacture, trade and use of these substances and aftershocks caused by this act cannot be prevented. Crimes related to drugs and stimulants and the penalties given for these crimes are regulated in articles 188, 190 and 191 of the Turkish Penal Code. The production and trade of drugs and stimulants, facilitation of the use of these substances, taking or keeping drugs or stimulants without any commercial purpose are defined as crimes. In addition, Article 189 of the Law provides for the application of security measures to legal entities, and Article 192 regulates effective repentance for drug and stimulant crimes. This study evaluates the Turkish Penal Code together with other laws, regulations and international conventions enacted in order to effectively fight drugs or stimulants. The Supreme Court decisions were also included in this study in order to demonstrate the implementation of the aforementioned rules and to shed light on some issues where unity could not be achieved in practice.