Adil yargılanma hakkı çerçevesinde yargılamanın iadesi
Retrial within the framework of the right to a fair trial
- Tez No: 905544
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP BAHADIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Adil yargılanma hakkı, uyuşmazlığın esasından ziyade yargılamanın usûl ve şekline dair düzenleme ve güvenceler içermektedir. Adil yargılanma hakkının, usûl hukukumuzda her türlü yargılama ve derece fark etmeksizin tüm mahkemelerde ayrıca tüm kanun yollarında dikkate alınması gerekir. Adil yargılanma hakkının dikkate alınması gereken hallerden biri yargılamanın iadesidir. Yargılamanın iadesi usûlü diğer bir ifadeyle olağanüstü kanun yolu başvurusu; yargılamada hükmü etkileyecek şekilde yapılan bir hata ya da daha sonra diğer tarafın veya yargılamada bulunan kişilerin, yargılamayı aldatacak şekilde hareket etmesi sonucu kesin hükmü ortadan kaldırarak yeniden yargılamanın yapılmasına imkân vermektedir. Çalışmamız kapsamında ise adil yargılanma hakkı ve yargılamanın iadesi usûlü genel olarak izah edilmiştir. Devamında yargılamanın iadesi sebepleri adil yargılanma hakkı kapsamında açıklanmış ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ile Anayasa Mahkemesi kararları ışığında kanuni düzenlemeler, adil yargılanma hakkı çerçevesinde incelenmiş bir anlamda hata veya hile sonucunda adil yargılanma hakkı bağlamında nasıl bir ihlal olabileceği değerlendirilmiştir. Bu çalışma ile yargılamanın iadesi sebeplerinin adil yargılanma hakkı bağlamında kuramsallaşması ve ilk yargılamadaki adil yargılanma hakkının ihlal şekli ve yargılamanın iadesi ile kurulan ilişkisinin, yeniden yargılama sırasında uyuşmazlığın esası yanında hakkaniyetli bir yargılama için yol gösterici olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The right to a fair trial includes regulations and assurances for the procedure and the shape of a trial rather than the basis of the dispute. The right to a fair trial must be emphasized within all courts in our procedural law regardless of all types of trials and degrees in addition to every lawful means. One of the conditions where right to a fair trial ought to be highlighted upon is the procedure of retrial. The procedure of retrial in other words application for extraordinary lawful process enables a retrial by removing the final provision in the case of a mistake that affected the verdict of a trial or later on the other party has acted in a particular way in order to deceive the trial. The right to a fair trial and the retrial has been generally stated within the scope of the work. Continuing, the reasons for the retrial has been explained and in addition legislations that are made under the guidance of the European Court of Human Rights and the Constitutional Court's decisions have been examined and also the aforementioned judicial error or fraud was evaluated within the framework of the right to a fair trial, in a sense what kind of a violation could occur as a result of the error or fraud in the context of the right to a fair trial. The aim of this study is to institutionalize the reasons for the retrial in the context of the right to a fair trial and to be a guide for the form of the violation of the right to a fair trial from the first trial and the equitable trial during the retrial besides the basis of the dispute.