Çocuk romatoloji kliniğinden erişkin romatoloji kliniğine geçiş yapan Ailesel Akdeniz Ateşi hastalarında ilaç uyumunun değerlendirilmesi
Evaluation of medication adherence in Familial Mediterranean Fever patients transitioned from pediatric rheumatology clinic to adult rheumatology clinic
  1. Tez No: 905564
  2. Yazar: FATMA ZEHRA AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAL UĞURLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÇOCUK ROMATOLOJİ KLİNİĞİNDEN ERİŞKİN ROMATOLOJİ KLİNİĞİNE GEÇİŞ YAPAN AİLESEL AKDENİZ ATEŞİ HASTALARINDA İLAÇ UYUMUNUN DEĞERLENDİRİLMESİ Amaç: Çocuk kliniğinden erişkin kliniğine geçen Ailesel Akdeniz Ateşi (AAA) hastalarının ilaç uyumunun değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, 2017-2024 yılları arasında, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Romatoloji kliniğinden, erişkin Romatoloji kliniğine geçen, AAA tedavisi alan 256 AAA hastası dahil edilmiştir. Hastaların demografik verileri ve klinik özellikleri incelenmiştir. Hastalara 18 sorudan oluşan Medication Adherence Scale in FMF ölçeğinin Türkçe hali uygulanmıştır. 60 puan ve üzeri ilaç uyumu yüksek, 60 puanın altı ise ilaç uyumu düşük kabul edilmiştir. Her iki grubun puan dağılımları incelenmiştir. Bulgular: Hastaların %39,6'sının (n=102) ilaç uyumu yüksek, %60,4'ünün (n=154) ilaç uyumu düşüktü.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF MEDICATION ADHERENCE IN FAMILIAL MEDITERRANEAN FEVER PATIENTS TRANSITIONED FROM PEDIATRIC RHEUMATOLOGY CLINIC TO ADULT RHEUMATOLOGY CLINIC Aim: The aim was to evaluate the medication adherence of Familial Mediterranean Fever (FMF) patients who transitioned from pediatric to adult clinics. Material and Method: The study included 256 AAA patients who were transitioned from the Cerrahpaşa Medical Faculty Pediatric Rheumatology Clinic to the Adult Rheumatology Clinic and received AAA treatment between 2017-2024. Demographic data and clinical characteristics of the patients were examined. The Turkish version of the Medication Adherence Scale FMF, consisting of 18 questions, was applied to the patients. A score of 60 and above was considered high medication adherence, and a score below 60 was considered low medication adherence. The score distributions of both groups were examined. Results: 39.6% (n=102) of the patients had high medication adherence, while 60.4% (n=154) had low medication adherence.