İşgücü verimliliğinin belirleyicileri ve makro değişkenlerle olan ilişkisi
Determinants of labor productivity and its relationship with macroeconomic variables
- Tez No: 905605
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Verimlilik kavramı, hayatımızın her alanında olduğu gibi ekonomi literatüründe de kullanılmaktadır. İşgücü verimliliği, rekabet gücü ve ekonomik büyümenin temel taşıdır. Bu nedenle üretimde ölçülmesi gereken ve önemli etkileri olan bir kavramdır. Bununla birlikte, makroekonomik değişkenler ile işgücü verimliliği arasındaki ilişkinin ekonomik etkileri göz ardı edilemez. Bu tez hem teorik çerçeveyi hem de seçilmiş 16 OECD ülkesinde 1991-2023 yılları arasındaki verileri kullanarak, değişkenlerin işgücü verimliliği ile ilişkisini panel veri analiz yöntemi ile analiz etmektedir. Analiz sonuçlarına göre, reel ücretler, eğitim seviyesi, enflasyon ve işsizlik oranı ile ekonomik büyüme arttıkça işgücü verimliliğinin arttığı; çevre kirliliğinin göstergesi olan CO2 emisyonu arttıkça ise işgücü verimliliğinin azaldığı bulunmuştur. Tahmin edilen model sonucunda, ülke grubu için işgücü verimliliğinin, işgücü verimliliğini belirleyen unsurlar ve makro değişkenlerle olan ilişkisi incelenmiş olup, seçilen değişkenlerle olan ilişki anlamlı bulunmuştur. Ulaşılan sonuçlar, strateji belirleyiciler, ekonomistler ve araştırmacılar için dikkate değer çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of productivity is used not only in every aspect of our lives but also in the economic literature. Labor productivity is the cornerstone of competitiveness and economic growth. Therefore, it is a concept that needs to be measured in production and has significant impacts. Moreover, the economic effects of the relationship between macroeconomic variables and labor productivity cannot be overlooked. This thesis analyzes the relationship between variables and labor productivity using panel data analysis, drawing on both the theoretical framework and data from 16 selected OECD countries between 1991 and 2023. According to the analysis results, it was found that as real wages, education levels, inflation, and unemployment rates, as well as economic growth, increase, labor productivity also increases; however, as CO2 emissions, an indicator of environmental pollution, increase, labor productivity decreases. The estimated model results reveal that the relationship between labor productivity and the factors determining labor productivity, as well as macroeconomic variables, is significant for the country group. The findings provide valuable insights for policymakers, economists, and researchers.