Ahmet Süheyl Ünver'in halk bilimi araştırmaları tarihindeki yeri
Ahmet Süheyl Ünver's place in the history of folklorical research
- Tez No: 905606
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZGÜR GÜVENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Ahmet Süheyl Ünver, yaşamı boyunca pek çok farklı konuda araştırma yapmış, gözlemlerini notları arasına alarak kaydetmiş, ilim ve sanat tarihimize yaptığı çalışmalarıyla büyük katkı sağlamış, 20. Yüzyılda yaşayan en değerli ilim adamlarından biri olmuştur. Çok boyutlu çalışmaları ve disiplinler arası kurduğu bağlar ile ön plana çıkan Ünver; yaşadığı dönemde halk bilimi çalışmalarına da yönelmiştir. Ünver, tıbbi folklor başta olmak üzere halk biliminin birçok konusu hakkında araştırmalar yapmış, gözlemlerini eserlere dönüştürmüş ve derleme çalışmalarına katılmıştır. Ahmet Süheyl Ünver'in halk bilimsel bir yaklaşımla incelendiği bu çalışma üç bölüm halinde düzenlenmiştir. Birinci bölümde Ünver'in hayatı, kişiliği, eğitim hayatı, ilmi düşüncelerinin oluşumu, folklorcu yönü ve bibliyografyaları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde Ünver'in halk bilimiyle ilgili çalışmaları ve görüşleri üzerinde durularak analiz edilmiş, üçüncü bölümde ise Ünver'in eserleri halk bilimi açısından derin bir inceleme ile sentezlenerek Ünver'in halk bilimci yönü üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ahmet Süheyl Ünver conducted research on many different subjects throughout his life, recorded his observations in his notes, made a great contribution to our history of science and art with his studies, and became one of the most valuable scientists living in the 20th century. Ünver, who stands out with his multi-dimensional works and interdisciplinary connections; He also focused on folklore studies during his time. Ünver conducted research on many subjects of folklore, especially medical folklore, transformed his observations into works and participated in compilation studies. Ahmet Süheyl Ünver is examined with a folkloric approach, is organized in three parts. In the first part, Ünver's life, personality, educational life, formation of his scientific thoughts, folklorist aspect and bibliographies were emphasized. In the second part, Ünver's works and views on folklore were analyzed with emphasis, and in the third part, Ünver's works were synthesized with a deep examination in terms of folklore and Ünver's folklorist aspect was emphasized.