Türklerde Gerçek Kulak Cihazsız Cevabının (REUR) değerlendirilmesi
Evaluation of Real Ear Non-Aided Response (REUR) in Turks
  1. Tez No: 905620
  2. Yazar: BERRU ÇALIŞKANER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ OSMAN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: Çalışmamızda Türk popülasyonunda elde edilen REUR değerlerinin daha önce farklı popülasyonlardan elde edilen REUR değerleri ile arasında fark olup olmadığını araştırmayı hedeflenmiştir. Yöntem: 20-35 yaş aralığındaki 23 kadın, 22 erkek toplam 45 katılımcı çalışmaya dahil edilmiştir. Otoskopik muayene bulgularında bir sorun olmayan, herhangi bir işitme kaybı olmayan, katılımcılardan REUR değerleri elde edilmiştir. Daha önce yapılan çalışmalarla elde edilen REUR değerleri karşılaştırılmıştır. Bulgular: Yapılan çalışmada REUR değerleri ortalama maksimum genlik 15,81 dB SPL ve ortalama tepe rezonans frekansı 2849,92 Hz'de bulunmuştur. Yaş, boy, kilo ve baş çevresi ölçümlerinin boy arttıkça sağ kulakta REUR değerlerinin tepe rezonans frekansının artığı gözlemlenmiştir. Erkeklerde ve kadınlarda sağ kulak REUR değerinin daha yüksek çıktığı gözlemlenmiştir. Kulak kanalı hacmi ve REUR tepe rezonans frekansları arasında anlamlı bir ilişkiye rastlanmamıştır. Sonuç: Bulunan sonuçlar, daha önceki yapılan çalışalar ile benzerdir. Ortalama bir REUR değerinin kullanılmasının gerekli olduğu durmalarda daha önce çalışmaların standart verileri kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study we aimed to investigate whether there is a difference between REUR (Real Ear Unaided Response) values obtained in the Turkish population between populations from different countries. Method: A total of 45 participants, 23 women and 22 men, aged between 20-35 were included in the study. REUR values were obtained from participants whose otoscopic examination findings did not reveal any problems and who did not have any hearing loss. REUR values obtained from previous studies were compared with the REUR values obtained in the study. Results: In the study, REUR values were found to have an average maximum amplitude of 15.81 dB SPL and an average peak resonance frequency of 2849.92 Hz. It has been observed that as age, height, weight and head circumference values increase, the peak resonance frequency of REUR values in the right ear increases. It has been observed that the REUR value of the right ear is higher than the value of the left ear in both men and women. No significant relationship was found between ear canal volume and REUR peak resonance frequencies. Conclusion: The results found are similar to previous studies. In cases where it is necessary to use an average REUR value, standard data from previous studies can be used.