Exploring the role of brand awareness as a mediator in digital marketing impact on the Middle East
Dijital pazarlamanın KOBİ'ler üzerindeki etkisinde bir arabulucu olarak marka bilirkilirliğinin rolünün araştırılması
  1. Tez No: 905619
  2. Yazar: MAJD ALDARRA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Teknolojinin hızlı evrimi, özellikle pazarlama alanında iş ortamını önemli ölçüde dönüştürdü. Bu çalışma, Dijital Pazarlamanın (DM) Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin (KOBİ'ler) operasyonel etkinliği üzerindeki etkisini, marka bilinirliğinin rolüne ve teknolojik trendlerin düzenleyici etkisine özel olarak odaklanarak araştırmaktadır. Malezya ve Mısır gibi ülkelerin ekonomik büyümesine önemli ölçüde katkıda bulunan KOBİ'ler, rekabet güçlerini artırmak için dijital platformları giderek daha fazla benimsiyor. Çalışma, DM stratejilerinin iş performansını nasıl etkilediğini, özellikle aracı bir faktör olarak marka bilinirliği merceğinden değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Ek olarak, teknolojik gelişmelerin DM ile marka bilinirliği arasındaki ilişkiyi nasıl ılımlı hale getirebileceğini ve sonuçta KOBİ'lerin ticari başarısını nasıl etkileyebileceğini araştırıyor. Bulguların, hızla değişen bir iş ortamında KOBİ performansını ve rekabet gücünü artırabilecek etkili dijital pazarlama taktikleri hakkında değerli bilgiler sağlaması bekleniyor.
Özet (Çeviri)
The rapid evolution of technology has significantly transformed the business landscape, particularly in the realm of marketing. This study investigates the impact of Digital Marketing (DM) on the operational effectiveness of Small and Medium Enterprises (SMEs), with a specific focus on the role of brand awareness and the moderating influence of technological trends. SMEs, which contribute substantially to the economic growth of nations such as Malaysia and Egypt, are increasingly adopting digital platforms to enhance their competitiveness. The study aims to assess how DM strategies influence business performance, particularly through the lens of brand awareness as a mediating factor. Additionally, it explores how technological advancements can moderate the relationship between DM and brand awareness, ultimately affecting SMEs' commercial success. The findings are expected to provide valuable insights into effective digital marketing tactics that can improve SME performance and competitiveness in a rapidly changing business environment.