The role of cognitive and motivational factors in high school dropout
Lise terkinde bilişsel ve motivasyonel faktörlerin rolü
- Tez No: 905644
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE MÜNİRE ERDEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırmanın temel amacı okul terkinin yüksek olduğu 9. Sınıf öğrencilerinin, okul terki davranışının bilişsel ve motivasyonel nedenlerini incelemektir. Bu amaçla 9. Sınıfta okul terki yapmış kişilerle 9.sınıfa devam eden öğrenciler arasında motivasyonel faktörler (ergen gelecek beklentisi, zihniyet yapısı, akademik özyeterlik) ve bilişsel faktörler (üst biliş, akademik alanda arzuların ertelenmesi,) açısından anlamlı fark olup olmadığı ve bu faktörlerin okul terkini ne kadar yordadığı araştırılmıştır. Çalışmanın örneklemini İstanbul'da yaşayan ve 2020, 2021, 2022 yıllarında üç farklı okul türünden 9. Sınıfta okulu terketmiş 526 kişi ile İstanbul ilindeki üç farklı lisede okula devam eden 462 9. Sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Araştırmada veriler;“Ergen Gelecek Beklentisi Ölçeği,”“Akademik Alanda Arzuların Ertelenmesi Ölçeği”,“Akademik Özyeterlik Ölçeği”,“Üstbiliş Ölçeği”ve“Zihniyet Yapısı (Mindset) Ölçeği”“Akademik Özyeterlik Ölçeği”,“Üstbiliş Ölçeği”ve“Zihniyet Yapısı (Mindset) Ölçeği”ile elde edilmiştir. Verilerin analizi için, SPSS yazılımları aracılığıyla, Çok yönlü Varyans Analizi ve Lojistik Regresyon analizleri kullanılmıştır. Araştırmanın temel sonuçları şu şekilde özetlenebilir: Yapılan lojistik regresyon analizi sonucunda modelde yer alan bağımsız değişkenlerin bağımsız değişkenlerin okul terkini %44,5'ini açıkladığı görülmüştür. Kurulan model %77,6 oranında başarı sağlamıştır. Ergen gelecek beklentilerinin okul terkine pozitif yönde etkisi olduğu (β=0,46), üstbilişin okul terkine pozitif yönde etkisi olduğu (β=0,775), akademik öz yeterliliğin okul terkine negatif yönde etkisi olduğu (β=-0,711) ve zihniyetin okul terkine negatif yönde etkisi olduğu (β=-0,905) belirlenmiştir. Anlamlı fark açısından ise, toplam puanların gelecek beklentisi ortalamaları incelendiğinde, okul terki yapmış kişilerin gelecek beklentilerinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Üstbiliş ve akademik alanda arzuların ertelenmesi ortalamaları incelendiğinde, okul terki yapmış kişilerin ortalamalarının daha yüksek olduğu belirlenmit olup fakat bu farkların anlamlı olmadıgı görülmüştür (p > 0,05). Toplam puanların akademik öz-yeterlik ve zihniyet yapısı ortalamaları incelendiğinde 9. sınıf öğrencilerinin akademik öz-yeterlik ve zihniyet ortalamalarının okulu terk etmiş kişilere göre daha yüksek ve bu farkın anlamlı olduğu bulunmuştur (p < 0,05).
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study was to investigate the cognitive and motivational reasons for school dropout among 9th-grade students with high dropout rates. To achieve this, the study examined whether there are significant differences in motivational factors (future expectations, mindset, and academic self-efficacy) and cognitive factors (metacognition and academic delay of gratification) between students who have dropped out of school and those who have enrolled in 9th-grade education. Additionally, the study explored to what extent these factors predict school dropout. The sample for the study comprised 526 students who dropped out of school in the 9th grade from three different types of schools in Istanbul during the years 2020, 2021, and 2022 and 462 students currently attending the 9th grade in three different high schools in Istanbul. The data required for the study were obtained with the“Future Expectation Scale of Adolescent (FESA),”“Academic Delay of Gratification Scale (ADOGS),”“Academic Self-Efficacy Scale (ASES),”“Metacognition Scale,”and“Mindset Scale.”Data analysis was conducted using SPSS software, employing Multivariate Analysis of Variance (MANOVA) and Logistic Regression analyses. The study's primary findings are summarized as follows: The logistic regression analysis indicated that the independent variables in the model explained 44.5% of the variance in school dropout. The model achieved a success rate of 77.6%. Specifically, future expectations had a positive effect on school dropout (β = 0.46), metacognition had a positive effect (β = 0.775), academic self-efficacy had a negative effect (β = -0.711), and mindset had a negative effect (β = -0.905). Regarding significant differences, the analysis of future expectations scores revealed that students who had dropped out of school have higher future expectations than those who attend school. Examination of metacognition and academic delay of gratification scores showed that dropout students had higher means, although these differences were not statistically significant (p > 0.05). Conversely, the analysis of academic self-efficacy and mindset scores demonstrated that 9th-grade students had higher levels of academic self-efficacy and mindset than dropouts, which was statistically significant (p < 0.05).