Çanakkale boğazının jeolojisinin jeofizik yöntemlerle araştırılması
The Investigation of the geology of the dardanelles by using geophysical methods
- Tez No: 90564
 - Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ULUĞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
 - Yıl: 1999
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Deniz Jeolojisi ve Jeofiziği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 69
Özet
IV ÖZET Bu yüksek lisans tez çalışmasında, Çanakkale Boğazının jeolojisi R/V K. Piri Reis Araştırma gemisi ile Çanakkale Boğazı boyunca alman sismik yansıma verilerinden yararlanarak elde edilen sismik kesitlerin değerlendirilmesi yapılarak incelenmiştir. Proje kapsamındaki bu veriler, daha önceki yıllarda Çanakkale Boğazında alınmış başka verilerle mukayese edilerek değerlendirilmiş, her iki veri setinin kesim noktalan sismik kesitler üzerinde gösterilmişlerdir. Kesitlerin yorumu yapılarak üzerlerinde Neojen ile Kuvaterner birimlerin ayrımlılığı gösterilmiştir. Air- gun kesitlerinde iki ana sedimanter istifin varlığı tüm Boğaz boyunca izlenmiş ve bunlar arasındaki belirgin bir sınırın varlığı hemen hemen tüm saha boyunca gözlenmiştir. Bu sınırın üstündeki birimin Kuvaterner yaşlı, sınırın altındaki birimin ise Miyo- Pliyosen yaşlı olduğu, Boğazda daha önce yapılmış olan muhtelif çalışmalar neticesinde de belirlenmiş bulunmaktadır. Kuvaterner yaşlı birimlerin düz ve yatay tabakalı olduğu, yer yer gaz içerdiği, Miyo- Pliyosen yaşlı birimlerin ise kıvrımlı bir yapıda bulunduğu ve bunun üst sınırının bir aşınma yüzeyi olduğu görülmektedir. Ayrıca kesitlerde Kuvaterner istifin maksimum ve minumum kalınlıkları bulunarak, diğer kesitlerle karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this Msc. thesis, the geology of the Dardanelles are studied in detail by investigating cross sections of seismic section that is made with help of seismic reflection data between the Dardanelles and R/ V K. Piri Reis ship. The data which obtained to this project were compared with the older data which were measured in the Dardanelles in last years. Besides, common points of the seismic lines that were measured along the crosslines in the Dardanelles, are shown on both of the seismic sections. These sections were interpreted as two layers media: Neogene and Quaternary units. On the air- gun sections, existence of the intersection between the two layers, which continues almost in whole area, across all shores and existence of one boundary is observed. It has been determined that unit above this boundary is Quaternary old and unit under this boundary is Mio-Pliocene old which were made as a result of various works in the Dardanelles in last years. The Quaternary sediments consists of flat and horizontal layers contains of gas somewhere. In sections, Mio-Pliocene boundary consists of folded layers and placed just on top of the overlaid layer an erosional truncation. In sections Quaternary units which calculated thickness of maximum and minimum compared other sections.