Leisure, migration and power: Syrian refugees in Istanbul
Serbest zaman, göç ve güç: İstanbul'daki Suriyeli mülteciler
  1. Tez No: 905656
  2. Yazar: EMRAH YAĞMURLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NALAN TURNA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Göçmenlerin, özellikle de mültecilerin boş zaman faaliyetleri hem göç hem de boş zaman çalışmalarında büyük ölçüde ihmal edilmiştir. Bu alana katkıda bulunmak amacıyla, bu tez Türkiye'deki Suriyeli mültecilerin boş zaman faaliyetlerini odağına almakta ve bu faaliyetlerin hem Suriyelilerin kendi aralarındaki hem de Türk toplumuyla olan ilişkilerindeki güç dinamiklerini nasıl yansıttığını nitel araştırma metodolojisi kullanarak incelemektedir. Araştırma verileri, çoğunluğu İstanbul'da yaşayan 48 Suriyeli mülteci ile yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Bu veriler daha sonra disiplinlerarası bir yaklaşımla ve kapsamlı bir literatür taraması ışığında analiz edilmiştir. Çalışma, Suriyeli mültecilerin hem Suriye hem de Türkiye'de yapmış oldukları boş zaman faaliyetlerini tespit etmiş ve karşılaştırmalı olarak analiz etmiştir. Çalışmada ayrıca, Suriyeli mültecilerin günlük hayatta karşılaştıkları boş zaman kısıtlamaları da tespit edilmiştir. Suriyelilerin bu kısıtlar nedeniyle belirli boş zaman faaliyetleri geliştirdikleri görülmüştür. Suriyeli mültecilerin en çok yapısal kısıtlardan etkilendiği, bunu içsel ve kişilerarası kısıtların izlediği tespit edilmiştir. Ayrıca, Suriyeli mülteciler arasında yasal statü, sosyal sınıf ve toplumsal cinsiyet gibi değişkenlere bağlı olarak boş zaman faaliyetlerinde farklılıklar olduğu görülmüştür. Son olarak, Suriyeli mültecilerin, misafir toplum tarafından belli sosyal ayrım pratiklerine maruz kaldıkları ve bunlara karşı çeşitli taktikler geliştirdikleri tespit edilmiştir. Çalışma, boş zaman faaliyetlerinin hem entegrasyonu gerçekleştirme için önemli bir araç olduğuna hem de entegrasyonun gerçekleştiğinin kanıtı oluşuna dikkat çekerek, boş zaman faaliyetlerinin mültecilerin entegrasyonundaki pozitif rolünün altını çizmektedir.
Özet (Çeviri)
The leisure activities of migrants, especially refugees, have been largely neglected in both migration and leisure studies. In order to contribute to this field, this dissertation focuses on the leisure activities of Syrian refugees in Türkiye and examines how these activities reflect power dynamics both among Syrians themselves and in their relations with Turkish society using a qualitative research methodology. The research data was collected through semi-structured in-depth interviews with 48 Syrian refugees, mostly living in Istanbul. These data were then analyzed with an interdisciplinary approach and in the light of a comprehensive literature review. The study identified and comparatively analyzed the leisure activities of Syrian refugees in both Syria and Türkiye. Furthermore, it also identified the leisure constraints faced by Syrian refugees in everyday life. It is found that Syrians have developed certain leisure activities due to these constraints. It is determined that Syrian refugees were most affected by structural constraints, followed by intrapersonal and interpersonal constraints. Moreover, it is found that there are variations in leisure activities among Syrian refugees depending on variables such as legal status, social class and gender. Finally, it was found that Syrian refugees have been subjected to certain practices of social distinction by the host society and have developed various tactics against these practices. The study underlines the positive role of leisure activities in the integration of refugees by pointing out that leisure activities are both an important tool for achieving integration and evidence that integration has taken place.