Uluslararası göç ve entegrasyon: Polonya'daki Türk göçmenler örneği
International migration and integration: Example of Turkish migrants in Poland
  1. Tez No: 745167
  2. Yazar: GİZEM KARAKÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ GÖKTUNA YAYLACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Araştırma kapsamında, Polonya'daki Türkiye kökenli göçmenlerin kimlik, ev sahibi toplum politikaları, ev sahibi toplum ve etnik köken ülke ile iletişimi temelinde sosyal ve sistem entegrasyon süreçleri incelenmiştir. Nitel araştırma olarak desenlenmiş çalışmada görüşme ve katılımlı gözlem yöntemlerinden yararlanılmıştır. Ekim 2020-Ağustos 2021 tarihleri arasında 11 ay süren alan araştırması, Polonya'nın Varşova, Gdansk, Bydgoszcz, Torun, Poznan ve Wroclaw şehirlerinde yürütülmüş, çalışma grubunda yer alan Türkiye kökenli 30 kişi ile görüşülmüştür. Araştırma kapsamında elde edilen bulgular Polonya'daki Türkiye kökenli göçmenlerin sistem ve sosyal entegrasyonunu sağladığını göstermiştir. Göçmenlerin kimlik algıları, iletişim süreçlerinin şekillenmesinde etkili olurken, sistem ve sosyal olarak entegre olmalarını da şekillendirmektedir. Diğer yandan, etnik kimlik algısından uzaklaşma, ev sahibi toplum ile bir arada yaşama, boş zaman ve özel gün aktivitelerini ev sahibi toplum ve diğer göçmenlerle beraber geçirme, toplumsal çevrenin ev sahibi toplum ve diğer göçmenlerden oluşması ve gündelik dilde Lehçe ve İngilizcenin yoğun kullanımı sosyal entegrasyon süreçlerinin en belirgin niteliklerindendir. Ev sahibi toplum ile aile ve arkadaş ilişkisi kuran katılımcılar sosyal ve sistem entegrasyon süreçlerini daha kolay geçirirken, ev sahibi toplumdan uzak duran katılımcılar sosyal entegrasyon sürecinde zorlanmakta ve sistem entegrasyon sürecinde olumlu ilerlemektedir.
Özet (Çeviri)
This research examines the social and system integration processes of Turkish immigrants in Poland based on identity, host society policies, communication with the host society and ethnicity. In the study, which was designed as a qualitative research, interview and participatory observation methods were used. The field research, which lasted 11 months between October 2020 and August 2021, was carried out in the cities of Warsaw, Gdansk, Bydgoszcz, Torun, Poznan and Wroclaw in Poland, and 30 people of Turkish origin in the study group were interviewed. The findings obtained within the scope of the research showed that immigrants of Turkish origin in Poland provided a system and social integration. The identity perceptions of immigrants are effective in shaping their communication processes which also shape their system and social integration. On the other hand, moving away from the perception of ethnic identity, coexistence with the host society, spending leisure and special day activities with the host society and other immigrants, the social environment consists of the host society and other immigrants, and the intensive use of Polish and English in daily language are the most prominent features of the social integration processes. Participants who establish emotional bonds through family or friendship are socially and systemically integrated into the host society, while participants who abstain from bilateral relations have difficulties in the social integration process.