Şehâbeddin Sühreverdî'nin sebeplilik anlayışı
Suhrawardi's understanding of casuality
  1. Tez No: 905655
  2. Yazar: ALI MOHAMMED TAHER HAJI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM MARAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez, İslâm felsefesinin önemli bir figürü olan Şehâbeddin Yahya Sühreverdî'nin sebeplilik anlayışını incelemektedir. Tez, İlluminasyoncu (İşrâkî) ve Meşşâî felsefe okulları arasındaki diyaloglar aracılığıyla geliştirdiği nedensellik teorilerine odaklanmaktadır. Çalışma, Sühreverdî'nin sebeplilik teorilerinin ayrıntılı bir analizini sunarak varlık ve bilgi doğasına dair yenilikçi yorumlarını araştırmaktadır. Ayrıca, araştırma Sühreverdî'nin düşüncelerinin günümüz felsefi problemlerini nasıl aydınlatabileceğini incelemektedir. Sonuç olarak, Sühreverdî'nin felsefesi, İslâm felsefi tartışmalarına önemli katkılar sağlayarak, felsefi düşüncenin daha geniş bir şekilde incelenmesini teşvik etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the conception of causality in the philosophy of Şehâbeddin Yahya Sühreverdî, a significant figure within Islamic philosophy. It focuses on his theories of causality developed through dialogues between Illuminationist (Ishraqi) and Peripatetic (Mashsha'i) philosophical schools. The study provides a detailed analysis of Sühreverdî's theories of causation, exploring his innovative interpretations on the nature of existence and knowledge. Additionally, the research delves into how Sühreverdî's thoughts can illuminate contemporary philosophical problems. In conclusion, Sühreverdî's philosophy makes substantial contributions to Islamic philosophical discussions, promoting a broader examination of philosophical thought.