Making sense of 'cure' in psychoanalytical practice: A qualitative study
Psikanalitik uygulamada tedaviyi anlamlandırmak: Nitel bir çalışma
  1. Tez No: 905662
  2. Yazar: KARYA ERARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR TANYAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki psikanalistlerin ve akredite enstitülerde formasyon eğitimlerine devam eden psikanalist adaylarının,“tedavi”kavramını mesleki pratiklerinde nasıl anlamlandırdıklarını araştırmayı amaçlamaktadır. Nitel araştırma modeli kullanılarak, amaçlı örnekleme yoluyla ulaşılmış sekiz katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Görüşme verilerinin tematik analiz yöntemiyle incelenmesi sonucunda iki ana tema ortaya çıkmıştır:“Tedavi Etmek ya da Etmemek”ve“Türkiye Bağlamında Psikanaliz”. İlk tema, tedavi kavramından uzaklaşma, psikanalizin amacı, psikanalize uygun ve istekli olmama, değişimin kalıcılığı ve bireysel analizin sonlandırılması alt temalarını içermektedir. Çoğu katılımcının tedavi kavramını medikal bir kavram olarak gördüğü ve mesafeli durduğu görülmüştür. Bulgular, katılımcıların, Freudyen anlamda sevmeyi ve çalışmayı ve kişinin kendi psikolojik işleyişine dair psikanalitik bir bakış geliştirebilmesini, psikanalizin esas amaçları olarak gördüklerini ortaya koymuştur. Bu hedefler doğrudan bir tedavi olarak tanımlanmasa da, kişisel psikanaliz sürecinin istenilen sonuçları olarak değerlendirilebilir. İkinci tema ise Türkiye'nin kültürel ve tarihsel bağlamında psikanaliz ve psikanalizin güncel durumu alt temalarını incelemektedir. Bulgular, katılımcıların psikanalizi kültürden bağımsız bir yöntem olarak gördüklerini göstermektedir. Bu çalışma, psikanalistlerin, psikanalizin kurumsallaştığı tek Müslüman çoğunluğa sahip ülke olan Türkiye'de tedavi kavramını nasıl anlamlandırdıklarının sistemli bir çalışması olarak, klinik ve teorik tartışmalara katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın son bölümünde, bulgular mevcut literatür ekseninde değerlendirilmiş olup, çalışmanın sınırlılıkları ve yeni çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study explores how psychoanalysts and trainee psychoanalysts in Turkey make meaning of the concept of 'cure' in psychoanalytic practice. A qualitative research method was employed, utilizing in-depth, semi-structured interviews with eight participants selected through purposive sampling. Two main themes emerged from the analysis of interview data using thematic analysis; these are“To Cure or Not to Cure”and“Psychoanalysis in the Context of Turkey”. Five sub-themes contributing to the first main theme were distancing from the concept of cure, aims of psychoanalysis, unfit or unwilling for psychoanalysis, the permanence of change, and termination. It was found that the majority of the participants distanced from the concept of cure as they viewed it as a medical concept. Participants suggested that the major psychoanalytical aims were the establishment of a Freudian sense of work and love and to gain a means of thinking over one's own psychic functioning within the framework of psychoanalysis. Although these aims were not defined as a cure, they were considered the intended outcomes of personal analysis. Psychoanalysis in the cultural scene of Turkey, its historical context, and its current status were the sub-themes of the second main theme. Data showed that participants viewed psychoanalysis as a culture-free practice. These findings contribute to the broader understanding of psychoanalysis in practice by highlighting how contemporary trainees/psychoanalysts understand the concept of cure in Turkey, the only Muslim-majority country where psychoanalysis is institutionalized. The findings of the study were discussed with references to the relevant literature, and its limitations and suggestions for further studies were presented.