Çok katlı büro binalarının gelişiminin biçimlenme özellikleri açısından değerlendirilmesi
Evaluation of high rise office buildings in terms of formalization features
- Tez No: 90567
- Danışmanlar: PROF. DR. SENCER AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bina Bilgisi (Mimari Tasarım) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
n ÖZET Büro Binaları, günümüz çalışan insanının günlük yaşantısının büyük bir bölümünü kapsayan aktiviteleri bünyesinde barındırmaktadır. İnsan hayatında bu denli önemli yer tutan büro yapılarının tasarlanması bu yüzden oldukça önemli bir konudur. Çok Katlı Büro Binaları, günümüz teknolojisini en iyi şekilde kullanması ile ve de meydana getirdiği dönüşebilir (flexible) mekanlar ile dikkati çekmektedir. Bu çalışmada çok katlı büro binalarının gelişimi incelenmiştir. Çalışma“6”bölümden oluşmaktadır. Çalışmadaki ilk bölüm“GİRİŞ”(introduction) bölümüdür. Bu bölümde sunuş ve konu ile ilgili genel bilgilendirmelere yer verilmiş, konunun ele almış nedenleri üzerinde durulmuştur. II. Bölüm' de, büro kavramı ve eylemi hakkında genel bilgiler yer almaktadır. Büro tasarımında esas alınacak kriterler, çeşitli standartlar bu bölümde ele alınmıştır. m. Bölüm' de Çok Katlı Büro Binalarının başlangıcı, kimliği ve gelişiminden bahsedilmiştir. Çok Katlı Büro Binalarının gelişimi yüksek yapı gelişiminin de izlenebileceği dört dönemde tasarım yaklaşımları ile birlikte ele alınmıştır. Birinci Dönem 1885' e kadar ki, İkinci Dönem 1885-1930, Üçüncü Dönem 1930-1960, Dördüncü Dönem 1960-1980 yıllan arasındaki gelişmeleri kapsamaktadır. IV. Bölüm' de, tipik çok katlı büro bina örnekleri ele alınmıştır. Dünya çapında yapılmış olan ve belli bir takım ayırt edici özellikler gösteren örnekler seçilmiştir. V. Bölüm' de, büro eylem yapısındaki değişiklikler belirlenmeye çalışılmış, çok katlı büro binalarının biçimlenmesine yönelik önerilerde bulunulmuştur. VI. Bölüm' de çalışmadan çıkarılan sonuçlar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT The working people spend most of their day time in the office buildings that respond most of their daily activities. Office building design needs care because they have an important role in people' s life. High-rise office buildings that use todays technology and with its flexible spaces is outstanding. The evolution of high-rise buildings are evaluated in this study. This study contains six chapters. The first chapter isthe introduction section. Introduction and general information on subject are provided in chapter I. Along with the reasons of selecting this subject. General information of office activity and concept are stated in chapter n. The points require attention, various standarts and diffrent approaches are provided here. In the third chapter genesis, identity and evolution of high-rise office buildings are discussed. The evolution of high-rise buildings are taken in four periods like evolution of high-rise buildings. First period (up to 1885), second period (1885- 1930), third period (1930-1960) and the fourtf period (1960-1980). In the fourth chapter typical high office building' s samples are evaluated. The world wide known buildings are chosen according to their distinctive features. In the fifth chapter, the changes of the office activities are determined and the suggestions for the design of high office buildings are offered. The conclusion from each chapter are stated in chapter VI.