Kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan bireylerde anksiyete düzeyinin algılanan sosyal destek üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of anxiety level on perceived social support in individuals with chronic obstructive pulmonary disease
- Tez No: 905682
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI TOK ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Hemşirelik, Psikiyatri, Chest Diseases, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırma, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) olan bireylerde anksiyete düzeylerinin algılanan sosyal destek üzerindeki etkisini inceleyen tanımlayıcı ve ilişki arayıcı bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemi, Çorum Göğüs Hastalıkları Hastanesi'nde tedavi gören 208 KOAH hastasından oluşmaktadır. Veriler, Tanıtıcı Bilgi Formu, Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ) kullanılarak yüz yüze görüşme tekniği ile toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22.0 programı kullanılmış olup, normal dağılım hücre bazında incelenmiştir. Verilerin normal dağılıma uyup uymadığını belirlemek için dosyalar bölünerek hücre bazında normal dağılım analizi yapılmıştır. Normal dağılım analizi için basıklık ve çarpıklık değerleri, histogram analizi ve Q-Q pilot grafiği incelenmiştir. Normal dağılıma uyan verilerin analizi için parametrik testler, normal dağılıma uymayan verilerin analizi için non-parametrik testler kullanılmıştır. Bu kapsamda Bağımsız Örneklemlerde T Testi, Kruskal Wallis Varyans Analizi ve ölçeklerin birbiriyle ilişkisini belirlemek için Lineer regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive and correlational study examining the effect of anxiety levels on perceived social support in individuals with Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD). The sample of the research consists of 208 COPD patients treated in Çorum Chest Diseases Hospital. Data were collected using the Introductory Information Form, Beck Anxiety Inventory (BAI) and Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS) via face-to-face interviews. SPSS 22.0 program was used in the analysis of the data and normal distribution was examined on a cell basis. In order to determine whether the data conformed to a normal distribution, normal distribution analysis was performed on a cell basis by dividing the files. For normal distribution analysis, kurtosis and skewness values, histogram analysis and Q-Q pilot plot were examined. Parametric tests were used for the analysis of data conforming to a normal distribution and nonparametric tests were used for the analysis of data not conforming to a normal distribution. In this context, Independent Samples T Test, Kruskal Wallis Variance Analysis and Linear regression analysis were performed to determine the relationship between the scales.