KOAH alevlenme ile yatırılan hastalarda SII, SIRI, AISI düzeylerinin prognoz üzerine etkisi
The effect of SII, SIRI, AISI levels on prognosis in patients hospitalized with copd exacerbation
- Tez No: 905684
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER KARTALOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Sultan Abdülhamid Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş: Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) dünya genelinde önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir. Alevlenmeler ise sık hastane başvurusuna, ek tedavilere ve kaynak kullanımına sebep olmasının yanı sıra hastalık ilerlemesini olumsuz etkilemektedir. Hemogram üzerinden hesaplanan sistemik enflamasyon indekslerinin alevlenmelerde hospitalizasyon gerekliliğini öngördüğü belirlenmiştir. Alevlenme seyrini tahmin etmek için biyobelirteçlere ve daha fazla çalışmaya gerek duyulmaktadır. Amaç: Hastaneye yatış gerektiren KOAH alevlenmelerde; hastaların hastanede yatış süresi, non-invaziv mekanik ventilasyon (NIV) ve invaziv mekanik ventilasyon gerekliliği (IMV), yoğun bakım takibi gereksinimi, alevlenmeyi takiben 30 gün ve 90 gün içindeki mortaliteyi, sonraki bir yıl içinde hastane başvurusu gerektiren alevlenme oranı ile SII (Systemic immune-inflammation index), SIRI (The Systemic Inflammation Response Index) AISI (Aggregate index of systemic inflammation) arasındaki korelasyonu belirlemek amaçlanmıştır. Materyal- Metot: 1 Ekim 2016 – 31 Aralık 2019 tarihleri arasında hastanemiz Göğüs Hastalıkları servisine KOAH alevlenme ile yatan 294 hasta retrospektif olarak incelendi. Hastaların demografik özellikleri, başvuru semptomları, ek hastalıkları, etyolojiye yönelik veriler kaydedildi. Hemogramdaki enflamatuar hücre dağılımını etkilediği çalışmalarca kanıtlanan aktif malignite, pnömoni, obstrüktif uyku sendromları, uzun süreli sistemik kortikosteroid kullanımı olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. SII, SIRI, AISI, hastaneye yatış süresi, NIV ve IMV gereksinimi, yoğun bakım takibi gerekliliği, alevlenme sonrası 30 gün ve 90 gün içinde ölüm bilgisi ve takip eden 1 yıl içindeki alevlenmeler kaydedildi. Hastane bünyesinde kullanılan tıbbi yazılım, PACS, Tele-Tıp, E-nabız, HSYS kullanılarak hastaların verilerine ulaşıldı. Bulgular: Çalışmamızda yaptığımız hesaplamalar sonucu ortalama değerleri SII için 1581,4±1297; SIRI için 2,9±2,9; AISI için ise 641,4±618,1 olarak gördük. Ancak hastaların hastane yatış süreleri, NIV ve IMV desteği ihtiyaçları, yoğun bakım takibi gerekliliği, hastane içi mortalite, 30 ve 90 günlük mortalite süreleri arasında, taburculuğu takiben 1 yıl süre ile izlendiğinde en az bir kere hastane başvurusu gerektiren alevlenme oranı arasında anlamlı fark izlenmedi. Sonuç: Sistemik enflamasyona sebep olabilecek hastalıkları ve enfeksiyonun tetiklediği alevlenmeleri çalışma dışı bırakarak incelediğimiz KOAH alevlenme hastalarında sistemik enflamasyon indekslerinin prognozu öngörmede faydası gösterilmedi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Chronic obstructive pulmonary disease (COPD) is a major cause of morbidity and mortality worldwide. Exacerbations also cause frequent hospital admissions, additional treatments and resource utilization, as well as adversely affect disease progression. Indices of systemic inflammation calculated from the haemogram have been found to predict the need for hospitalization in cases of exacerbation. To predict the course of exacerbation, biomarkers and further studies are necessary. Aim: The aim of this study was to determine the correlation between the duration of hospitalization, the necessity for non-invasive mechanical ventilation (NIV) and invasive mechanical ventilation (IMV), the requirement for intensive care monitoring, mortality within 30 days and 90 days following exacerbation, the rate of exacerbations requiring hospitalization within the following year and SII (Systemic immune-inflammation index), SIRI (The Systemic Inflammation Response Index) AISI (Aggregate index of systemic inflammation) in cases of COPD exacerbation requiring hospitalization. Material and Methods: 294 patients admitted to the Chest Diseases service of our hospital with COPD exacerbation between October 1, 2016 and December 30, 2019 were retrospectively analyzed. Patients' demographic characteristics, presenting symptoms, comorbidities, smoking and biomass exposure for etiology, and history of tuberculosis were recorded. We excluded patients with active malignancy, pneumonia, obstructive sleep apnea, long-term systemic corticosteoid use, which have been proven to affect inflammatory cell distribution in hemogram. SII, SIRI, AISI, patients duration of hospitalization, requirement for NIV and IMV, necessity for intensive care monitoring, in-hospital mortality, death within 30 days and 90 days after exacerbation, and exacerbations within the following 1 year were recorded. Patients' data were accessed using the medical software used within the hospital, PACS, Tele-Tıp, E-Nabız and HSYS. Results: As a result of our calculations in our study, we found the mean values to be 1581.4±1297 for SII, 2.9±2.9 for SIRI and 641.4±618.1 for AISI. However, no significant difference between the duration of hospitalization, the need for NIV and IMV support, the necessity for intensive care monitoring, the 30- and 90-day mortality rates, and the rate of exacerbations requiring at least one hospital admission when followed up for 1 year after discharge was observed. Conclusion: Systemic inflammation indices were not shown to be useful in predicting prognosis in COPD exacerbation patients, which we analyzed by also excluding diseases that may cause systemic inflammation and exacerbations triggered by infection.