Bipolar bozukluk tanılı hastalarda sirkadiyen ritim genleri ve sirkadiyen ritim ilişkili uzun kodlanmayan rna'ların kronotip, biyolojik ve sosyal ritim özellikleri arasındaki ilişki
The relationship between circadian rhythm genes and circadian rhythm-associated long non-coding rnas with chronotype, biological, and social rhythm in patients diagnosed with bipolar disorder
  1. Tez No: 905703
  2. Yazar: ASLIHAN AĞCABAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHADIR DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Çalışmamıza bipolar bozukluk(BB) tanısı alıp ötimik dönemde olduğu saptanan 60 hasta (bipolar bozukluk 1(BB 1) tanısı alan 20 hasta, bipolar bozukluk 2(BB 2) tanısı alan 20 hasta ve maddenin/ilacın yol açtığı bipolar ve ilişkili bozukluk(BB 3) tanısı alan 20 hasta olmak üzere) ve 20 sağlıklı kontrol dahil edildi. Hasta grubu gönüllü katılımcıların arasından DSM-5 TR'ye göre bipolar bozukluk tanı kriterlerini karşılayan ve Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği (HAM-D), Young Mani Derecelendirme Ölçeği (YMDÖ) ile ötimik dönemde olduğu belirlenen hastalar seçildi. Kronotip değerlendirilmesi için Sabahçıl Akşamcıl Ölçeği(SAÖ), sosyal ritim değerlendirilmesi için Sosyal Ritim Metrik-5 (SRM-5) ve biyolojik ritim değerlendirilmesi için Biyolojik Ritim Değerlendirme Görüşmesi (BRDG) ölçekleri uygulandı. Hydrocarbon Receptor Nuclear Translocator Like Protein 1 (ARNTL1)/Basic Helix-Loop-Helix ARNT Like 1(BMAL1), Circadian Associated Repressor of Transcription (CIART), Long non-codding Ribonucleic Asid Period Circadian Regulator 2 (lncRNA PER-2), Long non-codding Ribonucleic Asid Cryptochrome Circadian Regulator 1 (lncRNA CRY-1)'in protein ekspresyon düzeyleri ve bu dört gen ile birlikte Circadian Locomotor Output Cycles Kaput (CLOCK) gen düzeylerinin değerlendirilmesi için mor kapaklı EDTAlı tüpe 3 ml ve sarı kapaklı jelli tüpe 5 ml periferal kan örnekleri alındı. Soğuk zincir koşulları sağlanarak biyokimya ve genetik laboratuvarına gönderildi. Protein ekspresyon düzeyleri biyokimya laboratuvarında ELİSA yöntemi ile, gen ekspresyon düzeyleri ise RT-PCR ile genetik laboratuvarında belirlendi. Bipolar bozukluk ve tiplerinde ve sağlıklı kontrollerde, ölçelerimiz ile bu protein-gen ekspresyon düzeylerini karşılaştırdık. Veriler IBM SPSS V23 programı ile analiz edildi, p0,05).
Özet (Çeviri)
Our study included 60 patients diagnosed with bipolar disorder in the euthymic phase (20 patients with Bipolar Disorder Type I, 20 patients with Bipolar Disorder Type II, and 20 patients with substance/medication-induced bipolar and related disorders) and 20 healthy controls. The patient group was selected from voluntary participants who met the diagnostic criteria for bipolar disorder according to DSM-5 TR and were identified as being in the euthymic phase based on Hamilton Depression Rating Scale (HAM-D) and Young Mania Rating Scale (YMRS) scores. The Morningness-Eveningness Questionnaire was used to evaluate chronotype, the Social Rhythm Metric-5 (SRM-5) to assess social rhythm, and the Biological Rhythm Interview of Assessment in Neuropsychiatry (BRIAN) to evaluate biological rhythm. Peripheral blood samples were collected in 3 mL EDTA tubes and 5 mL gel tubes for the analysis of protein expression levels of ARNTL1, CIART, lncRNA PER-2, and lncRNA CRY-1, as well as gene expression levels of these four genes and CLOCK. Samples were sent to biochemistry and genetics laboratories under cold chain conditions. Protein expression levels were measured using ELISA in the biochemistry laboratory, while gene expression levels were determined via RT-PCR in the genetics laboratory. Protein and gene expression levels were compared between bipolar disorder subtypes and healthy controls. Statistical analysis was performed using IBM SPSS V23, with significance set at p0.05).