İnternet oyunu oynama bozukluğu ve sosyal medya bağımlılığı olan ergenlerde ebeveyn tutumunun incelenmesi
Analysis of parental attitude in adolescents with internet gaming disorder and social media addiction
  1. Tez No: 905702
  2. Yazar: AYŞE BESTE GÜZEL TUNCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL KARAÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda, internet oyun bozukluğu (İOOB) ve sosyal medya bağımlılığı (SMB) olan ergenlerde ebeveyn tutumlarını incelemek ve psikiyatrik eş hastalanımları saptamak amaçlanmıştır. Ebeveynlerde SMB'nin, ergenlerde SMB gelişimine etkisi değerlendirilmiştir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmanın örneklem grubunu çocuk ve ergen psikiyatri polikliniğine Haziran 2023–Temmuz 2024 tarihleri arasında başvuran 14-18 yaşındaki ergenler oluşturmuştur. İnternet Oyunu Oynama Bozukluğu Ölçeği-Kısa Formu ve Ana Baba Tutum Ölçeği (ABTÖ) ve Bergen Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği Formu (BSMBÖ) olgu ve kontrol gruplarındaki ergenler tarafından doldurulmuştur. Okul Çağı Çocukları İçin Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi-Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli-Türkçe Versiyonu (ÇDŞG-ŞY-T) ve Çocuklar İçin Genel Değerlendirme Ölçeği (The Children's Global Assessment Scale-CGAS) ergenlere araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Araştırmaya katılmayı kabul eden olgu gruplarındaki ve kontrol grubundaki ergenlerin ebeveynleriyle görüşülerek sosyodemografik veri formu, Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği ve Hamilton Anksiyete Derecelendirme Ölçeği araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Ayrıca Aile Hayatı ve Çocuk Yetiştirme Tutum Ölçeği (AHÇYTÖ) ve BSMBÖ ebeveynler tarafından doldurulmuştur. BULGULAR: Çalışmada 40 tane İOOB olgusu, 40 tane SMB olgusu ve 40 tane kontrol değerlendirilmiştir. Çalışmada AHÇYTÖ alt ölçek puanlarında ve ABTÖ alt ölçek puanlarında üç grup arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Çalışmaya katılan olguların %90'ında en az bir eş tanı saptanmıştır. İOOB grubunda en sık eşlik eden tanılar dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) (%72,5), sosyal fobi (SF) (%32,5), major depresif bozukluk (MDB) (%20) ve özgül fobi (ÖF) (%17,5) olarak bulunmuştur. SMB grubundakiler ise MDB (%42,5), DEHB (%40), SF (%37,5), ÖF (%30) ve yaygın anksiyete bozukluğu (YAB) (%22,5) olarak saptanmıştır. SMB grubunun ebeveynlerinde BSMBÖ puanı kontrol grubunun ebeveynlerinkinden fazla bulunmuştur. SONUÇ: Çalışmamızda İOOB ve SMB olan ergenlerin ebeveyn tutumlarıyla ilgili anlamlı farklılık bulunmamıştır. Olgu gruplarında yüksek oranda psikiyatrik eş tanı saptanmıştır. SMB grubunda, ebeveynlerin sosyal medya kullanımının fazla olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: This study aims to examine parental attitudes and identify psychiatric comorbidities in adolescents with Internet Gaming Disorder (IGD) and Social Media Addiction (SMA). Additionally, the effect of parental SMA on adolescents' development of SMA was evaluated. METHODS: Adolescents aged 14-18 who applied to a child and adolescent psychiatry outpatient clinic between June 2023 and July 2024 participated in the study. The Internet Gaming Disorder Scale-Short Form, Parenting Style Inventory (PSI), and Bergen Social Media Addiction Scale (BSMAS) were completed by the adolescents. The Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School-Age Children (K-SADS-PL-T) and The Children's Global Assessment Scale (CGAS) were administered by researchers. Parents completed sociodemographic forms, Hamilton Depression and Anxiety Rating Scales, Parental Attitude Research Instrument (PARI), and BSMAS. RESULTS: A total of 40 IGD cases, 40 SMA cases, and 40 controls were evaluated. No significant differences were found between the groups in parental attitude subscale scores. The most common comorbidities in the IGD group were ADHD (72.5%), social phobia (32.5%), MDD (20%), and specific phobia (17.5%). In the SMA group, comorbidities included MDD (42.5%), ADHD (40%), social phobia (37.5%), specific phobia (30%), and GAD (22.5%). SMA parents had higher social media use scores compared to control's parents. CONCLUSION: No significant differences in parental attitudes were found in adolescents with IGD and SMA. High rates of psychiatric comorbidity were present in both groups. Parents of adolescents with SMA demonstrated higher social media usage than parents of control group.