Yeni verilerin ışığında Aydın Şahinali linyit yatağının ekonomik olarak değerlendirilmesi
Economic evaluation of Aydın Şahinali lignite deposit in the light of new data
- Tez No: 90572
- Danışmanlar: PROF. DR. ERAN NAKOMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomik Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı yeni verilerin ışığında Aydın Şahinali Linyit Yatağının ekonomik olarak değerlendirilmesidir. Aydın ilinin 17 km güneyinde yeralan Aydın Şahinali kömür havzası 1910 yılından beri üzerinde çalışmalar yapılan ve Aydın Linyit AŞ. tarafından işletilen bir linyit yatağıdır. Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü ve Aydın Linyit A.Ş. tarafından yapılan sondajlar kullanılarak bu yatağı işleten şirketin belirlemiş olduğu işletme panoları için elde edilen yeni verilerin ışığında ekonomik değerlendirme yapılmıştır. Yeraltı Güney panosu, Yeraltı Çamköy panosu, Açık Ocak panosu ve Tepe Tarla fayı altı panosu olarak anılan dört pano bulunmaktadır. Sözkonusu panoların ikisi yeraltı, biri açık işletme yöntemi ile işletilirken Tepe Tarla Fay Altı panosu olarak anılan pano için işletme yöntemi, yapılması planlanan sondaj çalışmalarının sonuçlarına göre belirlenecektir. Belirlenmiş dört işletme panosu için değerlendirme yapılırken yatakta Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü'nün 1969-1980 yıllan arasında yapmış olduğu ve işleten kuruluşun bugüne kadar gerçekleştirdiği tüm sondajlardan yararlanılarak en son elde edilen yeni veriler de değerlendirilerek, panoların eşkalınîık ve poligon yöntemi ile görünür ve işletilebilir rezervi hesaplanmıştır. Yeraltı Güney panosunun, eşkalınîık yöntemi ile belirlenen rezervi 1 544 211 ton, poligon yöntemi ile hesaplanan görünür rezervi 1 604 495 ton, işletilebilir rezervi 778 155 tondur. Panonun hesaplanmış 778 155 tonluk işletilebilir rezervinin 176 465 tonu için orijinal kömürde su %17.95, kül %26.03, alt ısı değeri 3396 KCal/Kg; havada kuru kömürde %9.36 su, %30.20 kül ve alt ısı değeri 3671 KCal/Kg olarak belirlenmiştir. nYeraltı Çamköy panosunun, eşkalınlık yöntemi ile belirlenen rezervi 1 099 665 ton, poligon yöntemi ile hesaplanan görünür rezervi 1 072 171 ton, işletilebilir rezervi 450 264 tondur. Panonun hesaplanmış 450 264 tonluk işletilebilir rezervinin 150 719 tonu için orijinal kömürde su %21.33, kül %16.30, alt ısı değeri 3854 KCal/Kg, havada kuru kömürde %10.20 su, %18.71 kül ve alt ısı değeri 4479 KCal/Kg olarak hesaplanmıştır. Açık ocak panosunun, eşkalınlık yöntemi üe belirlenen rezervi 1 250 509 ton, poligon yöntemi ile hesaplanan görünür rezervi 1 612 630 ton, işletilebilir rezervi 1 286 312 tondur. Açık ocak için hesaplanan toplam dekapaj miktarı 32 963 667 m3, dekapaj oram 25.63 mVtondur. Panonun belirlenmiş 1 286 312 tonluk işletilebilir rezervinin 328 641 tonu için orijinal kömürde su %23.45, kül %22.11, alt ısı değeri 3281 KCal/Kg; havada kuru kömürde %10.60 su, %26.64 kül ve alt ısı değeri 3655 KCal/Kg olarak saptanmıştır. Tepe Tarla Fay Altı panosunun, eşkalınlık yöntemi ile belirlenen rezervi 395 529 ton, poligon yöntemi ile hesaplanan görünür rezervi 479 022 ton, işletilebilir rezervi 337 654 tondur. Panonun hesaplanan örtü dekapaj miktarı 9 839 191 m3, dekapaj oram 29.14 m3/tondur. Panonun belirlenmiş 337 654 ton işletilebilir rezervinin 83 614 tonu için orijinal kömürde su %20.48, kül %22.00, alt ısı değeri 3468 KCal/Kg; havada kuru kömürde %9.93 su, %24.97 kül ve alt ısı değeri 3970 KCal/Kg olarak bulunmuştur. Aydın Şahinali linyit yatağında tüm panolar ve bırakılmış topuklar dahil kalan görünür rezerv 4 902 81 1 ton, işletilebilir rezerv 2 900 507 tondur. Aydın Şahinali linyit yatağından üretilen kömürler genellikle teshinde ve sanayide kullanılmaktadır. ffl
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The subject of this study is economic evaluation of Aydın-Şahinali deposit in the light of new data. This deposit is located in the south of Aydın Province in the western Turkey and has been mined by Aydın Linyit A.Ş. since 1910. Geology of the lignite deposit of Aydm-Şahinali Turkey is scrutinized briefly with the determinations of economical properties within the context of this work. The maps of roof isohyps, floor isohyps, horizon isopachytes, mineable coal pachytes and polygon were drawn. The tectonic stuructural properties of the sector was tried to be determined with the use of the maps of isohyps and isopachytes. The proved and mineable reserves were calculated for the Aydm-Şahinali deposit with the help of isopachytes and polygon methods using the data of reserve boreholes in the area. Also the excavation ratios were found from the overburdens determined with polygon method. Total 383 boreholes were carried out by Mineral Research and Exploration General Directorate and Aydın Linyit A. Ş. up to now. The analysis results were determined for all reserve boreholes mentioned above with the weighted average method in the original coal and dry coal in air for the contents of moisture, ash, volatile matter, fixed carbon, total sulphur and lower calorific value, for every borehole in this deposit. Aydın Şahinali Lignite deposit is divided into four mining panel as: Yeraltı Güney, Yeraltı Çamköy, Açık îşlemıe and Tepe Tarla Fay Altı. Açık îşletme are being mined open-pit mining method. Yeraltı Çamköy and Yeraltı Güney panels are being mined by underground mining method. Tepe Tarla panel will be produced by open-pit or underground mining methods. Total proven reserve was found as: 1 544 211 tons, with calculated isopach method. Total proven and mineable reserves were respectively found as: 1 604 495 tons and 778 155 tons with calculated polygon method in Yeraltı Güney panel. According to reserve boreholes results, the average percentages of moisture and ash IV17.95% and 26.03% respectively, having the calorific value of 3396 KCal/Kg, in the original coal and these are 9.36% and 30.20% respectively, having the calorific value of 3671 KCal/Kg in the dry coal in air. Total proven reserve was found as: 1 099 665 tons, with calculated isopach method. Total proven and mineable reserves were respectively found as: 1 072 171 tons and 450 264 tons with calculated polygon method in Yeraltı Çamköy panel. According to reserve boreholes results, the average percentages of moisture and ash 21.31% and 16.30% respectively, having the calorific value of 3854 KCal/Kg, in the original coal and these are 10.20% and 18.71% respectively, having the calorific value of 4479 KCal/Kg in the dry coal in air. Total proven reserve was found as: 1 250 509 tons, with calculated isopach method. Total proven and mineable reserves were respectively found as: 1 612 630 tons and 1 286 312 tons with calculated polygon method in Açık İşletme panel. Total overburden is 32 963 667 m3 and total overburden ratio is 25.63 m3/ton. According to reserve boreholes results, the average percentages of moisture and ash 21.45% and 22.11% respectively, having the calorific value of 3281 KCal/Kg, in the original coal and these are 10.60% and 26.64% respectively, having the calorific value of 3655 KCal/Kg in the dry coal in air. Total proven reserve was found as: 395 529 tons, with calculated isopach method. Total proven and mineable reserves were respectively found as: 479 022 tons and 337 654 tons with calculated polygon method in Tepe Tarla Fay Altı panel. Total overburden is 9 839 191 m3 and total overburden ratio is 29.14 m3/tons if it is mined open-pit. According to reserve boreholes results, the average percentages of moisture and ash 20.48% and 22.00% respectively, having the calorific value of 3468 KCal/Kg, in the original coal and these are 9.93% and 24.97% respectively, having the calorific value of 3970 KCal/Kg in the dry coal in air. Total proven reserves and mineable reserves were respectively found for this deposit as: 4 902 81 1 tons and 2 900 507 tons. Aydın Şahinali lignites are generally consumed in domestic heating and industrial factories.