İnek sütü protein alerjisi tanılı 4-18 yaş arası çocuklarda fonksiyonel gastrointestinal hastalıklarının gelişiminin değerlendirilmesi
Evaluation of the development of functional gastrointestinal diseases in children between 4-18 years old with cow's milk protein allergy
- Tez No: 905726
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU GÜVEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gastroenterolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: İnek sütü protein alerjisi (İSPA), erken çocukluk döneminde ortaya çıkan ve en sık görülen gıda alerjilerinden biridir. Uzun vadede fonksiyonel gastrointestinal hastalıkların (FGIH) patofizyolojisinde İSPA'nın yeri olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmadaki amacımız İSPA tanısıyla takip edilen hastaların uzun dönem izleminde gastrointestinal semptomların sorgulanması ve sıklıkla rastladığımız FGIH tanınması, farkındalık kazanılması, IgE ve non-IgE (IgE aracılı olmayan) aracılı İSPA hastalarındaki FGIH gelişiminin karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız 01 Ocak 2011- 30 Aralık 2019 tarihleri arasında Genel Pediatri, Çocuk Gastroenteroloji ve Çocuk Alerji ve İmmünoloji Polikliniklerine başvuran İSPA tanısı alan ve tedavileri sonlandırılmış, güncel yaşları 4 ile 18 arasındaki hastaları içermektedir. Kontrol grubu İSPA tanısı olmayan benzer yaş gruplu 250 sağlıklı çocuktan oluşturuldu. Hastalara Roma IV kriterlerini içeren Pediatrik Gastrointestinal Semptomlar anketi uygulandı. Çocuklara ait laboratuvar bulguları (deri prick test, total IgE, tam kan sayımı) hasta dosyalarından ve hastane sistemine ait kayıtlardan elde edildi. Bulgular: Çalışmamızda İSPA hasta grubunun yaş ortalaması 5,6 ± 2,0 (yaş±SD) yıl olup İSPA tanısı olmayan hastaların yaş ortalaması da 6,5 ± 3,1 (yaş±SD) yıl idi. Başvuru semptomları ishal (%46,8), köpüklü mukuslu gaita (%26,4), atopik dermatit (%22,8), kanlı gaita (%19,6), kabızlık (%5,2), kolik (%1,6), hırıltı (%1,2) ve anjioödem (%1,2) idi. En sık görülen ek allerjik hastalıklar astım (%2,8), atopik dermatit (%0,8) ve alerjik rinit (%0,4) idi. 79 (%31,6) hastada eozinofili, 98 (%39,2) hastada süt spesifik IgE pozitifliği ve 64 (%25,6) hastada deri prick testi pozitifliği mevcuttu. Hastaların 107'si (%42,8) IgE aracılı İSPA tanılı idi. İSPA tanılı hastaların 70'inde (%28), İSPA tanılı olmayanların 76'sında (%30,4) fonksiyonel GİS hastalığı görüldü (p=0,623). IgE aracılı İSPA tanılı olan hastaların 36'sında (%33,6), IgE aracılı olmayanların ise 34'ünde (%23,8) FGIH görüldü. Fonksiyonel karın ağrısı, irritable bağırsak sendromu ve enkoprezis İSPA tanılı olmayan hastalarda anlamlı olarak daha sık görülmüştür (sırasıyla p=0,009, p=0,016, p=0,01). Fonksiyonel kabızlık ise İSPA tanılı olan hastalarda daha sık izlenmiş olup istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=
Özet (Çeviri)
Background: Cow's milk protein allergy (CMPA) is one of the most common food allergies that occurs in early childhood. It is thought that CMPA may play a role in the pathophysiology of functional gastrointestinal diseases (FGİD) in the long term. In this study, our aim is to question the gastrointestinal symptoms in the long-term follow-up of patients with CMPA diagnosis, to recognize and gain awareness of frequently encountered FGİD, and to compare the development of FGİD in IgE and non-IgE (non-IgE mediated) CMPA patients. Materials and Methods: Our study includes patients diagnosed with CMPA, whose treatments were finalized and whose current ages were between 4 and 18, who applied to General Pediatrics, Pediatric Gastroenterology and Pediatric Allergy and Immunology Polyclinics between January 01, 2011 and December 30, 2019. The control group consisted of 250 healthy children of similar age group who were not diagnosed with CMPA. The patients were administered the Pediatric Gastrointestinal Symptoms Questionnaire including Rome IV criteria. Laboratory findings of the children (skin prick test, total IgE, complete blood count) were obtained from patient files and hospital system records. Results: In our study, the mean age of the CMPA patient group was 5.6 ± 2.0 (age±SD) years, and the mean age of patients without CMPA was 6.5 ± 3.1 (age±SD) years. Presenting symptoms were diarrhea (46.8%), frothy mucous stool (26.4%), atopic dermatitis (22.8%), bloody stool (19.6%), constipation (5.2%), colic (1.6%), wheezing (1.2%), and angioedema (1.2%). The most common additional allergic diseases were asthma (2.8%), atopic dermatitis (0.8%), and allergic rhinitis (0.4%). Eosinophilia was present in 79 (31.6%) patients, milk-specific IgE positivity was present in 98 (39.2%) patients, and skin prick test positivity was present in 64 (25.6%) patients. 107 (42.8%) of the patients were diagnosed with IgE-mediated CMPA. Functional GIS disease was observed in 70 (28%) of the patients with CMPA and in 76 (30.4%) of those without CMPA (p=0.623). FGID was observed in 36 (33.6%) patients with IgE-mediated CMPA and in 34 (23.8%) patients with non-IgE-mediated CMPA. Functional abdominal pain, irritable bowel syndrome and encopresis were significantly more common in patients without CMPA (p=0.009, p=0.016, p=0.01, respectively). Functional constipation was observed more frequently in patients with CMPA and was found to be statistically significant (p=