Domestic wastewater treatment with the help of aquatic plants
Sucul bitkiler yardımıyla evsel atıksu arıtımı
- Tez No: 90573
- Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT ÖZDAĞLAR, PROF. DR. İBRAHİM ALYANAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Toplumların yaşam koşullarım iyileştirmek için, pahalı teknik ekipmanlar yerine eldeki doğal kaynaklatın kullanılması gerektiği inancı ile son yıllarda araştırmacılar, bazı sucul bitkilere yeni kullanım alanları yaratmışlardır. Bu bitkilerin sudaki organik maddeleri özümleyip nitrat, fosfat ve ağır metalleri uzaklaşnrabilme yetenekleri vardır. Bu nedenle, sıkı bir kontrol altında yetiştirilip toplandıklarında, kirli suların arıtılmasında bir filtrasyon sistemi olarak, biyogaz üretiminde hammadde, yüksek protein ve mineral içerikleri nedeniyle hayvan yemine katkı maddesi ve gübre olarak değerlendirilebilecekleri anlaşılmıştır. Bu tezdeki temel amaçlar; evsel atık su arıtımında, pilot tesisin kurulduğu Selçuk yöresinin hava koşullarına en iyi adapte olabilen su sümbüllerinin giderim verimini hesaplamak ve giderilen BOD ile üretilen biomass arasındaki ilişkiyi incelemektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Recently, scientists have begun to find some practical uses for some aquatic plants, under the motivation of the belief that the material at hand should be used to better to societies' lives, instead of relying on expensive technical aids. Some aquatic plants remove organic substances from wastewater and have the ability to thrive on pollutants including toxic substances and heavy metals. Studies have revealed that plants grown and harvested under the supervision of scientists can be used as a filtration system for the purification of polluted waters, a source of biogas for fuel, a protein and mineral additive to animal feed and as a soil fertilizer and conditioner. In this thesis, major objectives are to determine efficiency of use of water hyacinths, which can be adapt to climatic conditions of Selçuk, in domestic wastewater treatment and to investigate relation between removed BOD and produced biomass.