Nonlinear stress analysis in simply and clamped supported
Basit mesnetli ve ankastre kompozit tabakalarda lineer olmayan gerilme
  1. Tez No: 90574
  2. Yazar: CESİM ATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR SAYMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
m ÖZET Tabakalanmış kompozitler farklı malzemelerden ve/veya oryantasyon açılanndaki tabakalann istiflenmesinden meydana gelmektedir. Pek çok uygulamada tabakalanmış kompozitler aksiyal ve eğilme mukavemeti sağlamak için kullanılır. Birçok kompozit malzeme takviye malzeme olarak adlandırılan fiberler ile ana malzeme olan matrix'ten meydana gelmiştir. Burada amaç; düşük yoğunluklu ve dayanıklı malzemeler elde etmektir. Bu çalışmada, elastik-pastik, elastik ve artık gerilmele ile plastik bölge dağılımını elde etmek için basit mesnetli veya ankastre çelik fiber takviyeli alüminyum metal- matrix tabakalanmış plaklar laıllanılmıştır. Çözümde birinci mertebe kayma deformasyon teorisi ile sonlu eleman tekniği kullanılmıştır. Her iki sınır şartı (ankastre ve basit mesnetli) için de plaklar düzgün dağılmış düşey yüklere maruz bırakılmıştır. Plaklar simetrik veya antisimetrik olarak yapıştırılmış dört ortotropik tabakadan meydena gelmiştir. Gerilmeler ve plastik bölge dağılımı küçük deformasyonlar için elde edilmiştir. Elastik -plastik gerilme ile elastik gerilme arasındaki fark artık gerilmeleri vermektedir. Düşey yükleme akma noktasından itibaren her yük adımında 0.0001 MPa'lık artış olacak şekilde 100, 150 ve 200 yük adımında uygulanmıştır. Tabakalanmış metal-matrix kompozit plaklar, 30 MPa basınç altındaki kalıplar 600°C'a kadar ısıtılarak imal edilmişlerdir. Problem çözümü için Fortran 90 da bilgisayar programı geliştirilmiş ve kullanılmıştır. Ortotropik malzeme özellikleri laboratuar testleri ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT Composite laminates are formed by stacking layers of different materials and/or fiber orientation. In most applications laminates are used to get axial and bending strengths. Most composite materials are made from two materials: a reinforcement material called fiber and a base material, called matrix material. The objective is usually to make a material which is strong and stiff, often with a low density. In this study, steel fiber reinforced aluminum metal matrix laminated simply supported or clamped composite plates are used to obtain elastic-plastic, elastic and residual stresses and the expansion of plastic zone by using the finite element technique. Both the clamped and simply supported plates are loaded transversely. It is assumed that the laminated plate is subjected to uniform forces which act on the upper surface. Laminates are composed of four orthotropic layers bonded symmetrically or antisymmetrically. Stresses and the expansion of plastic zone are carried out for small deformations. The difference between the elasto-plastic and elastic solutions gives residual stresses. The transverse load is applied from the yield point at 100, 150 and 200 load steps, incrementally. The transverse load is increased 0.0001 MPa at each load step. Metal-matrix composite laminated plate is manufactured by using moulds under 30 MPa pressure and heating up to 600 °C. The first-order shear deformation theory is used. A computer program in Fortran 90 is developed to solve the problem. The orthotropic material properties are carried out by laboratory testing.