Psödoeksfoliasyon sendromu olan hastalarda retina fundus damar ağının yapay zeka yöntemleriyle incelenmesı
Examination of retinal fundus vessel network in the patients with pseudoexfoliation syndrome using artificial intelligence methods
- Tez No: 905745
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK TURGUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Psödoeksfoliasyon sendromu (PES), gözde mikroskopik olarak amiloid benzeri protein liflerinin birikimiyle ortaya çıkan sistemik bir hastalıktır. Çalışmamızda vasküler tutulumun da görüldüğü bu hastalıkta, yapay zeka yöntemiyle retina fundus damarlarının parametrelerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya 152 kişi (51 PES, 50 psödoeksfoliasyonlu glokom (PEXG) ve 51 kontrol) dahil edilmiştir. Katılımcıların pupilleri dilate edildikten sonra retina fundus görüntüleri alınmış ve bu görüntülerdeki arteriyel ile venöz damarlar uzmanlar tarafından manuel olarak sınıflandırılmıştır. Yapay zeka tabanlı yazılım (Artificial Neural Networks-ANN) kullanılarak görüntü kalitesi artırılmış ve gürültüler giderilmiştir. Yarı otomatik algoritmalar yardımıyla arteriyel ve venöz damarlar için ayrı ayrı damar çapı, fraktal boyut, kıvrımlılık ve trajektori değerleri hesaplanmıştır. Verilerin analizi SPSS 24 programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Sürekli değişkenlerin gruplar arasındaki karşılaştırmaları ANOVA ve Kruskal-Wallis testleri ile, kategorik değişkenler ise Ki-Kare testi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
AİM: Pseudoexfoliation syndrome (PES) is a systemic disease characterized by the accumulation of microscopic amyloid-like protein fibers in the eye. In our study in this disease, which also involves vascular involvement, the parameters of the retinal fundus vessels were aimed to be evaluated by artificial intelligence methods. Methods: A total of 152 participants were included in the study (51 with PES only, 50 with pseudoexfoliation glaucoma (PEXG), and 51 controls). After pupil dilation, retinal fundus images were taken, and the arterial and venous vessels in these images were manually classified by experts. Artificial Neural Networks (ANN) were used for enhance image quality and reduce noise. Semi-automatic algorithms were applied to separately calculate vessel diameter, fractal dimension, tortuosity, and trajectory values for the arterial and venous vessels. Data analysis was performed using SPSS version 24. Group comparisons for continuous variables were conducted using ANOVA or Kruskal-Wallis tests, while categorical variables were assessed using the Chi-Square test. Logistic regression analysis was applied to categorical variables such as PES grading, with statistical significance set at p < 0.05. Results: The mean ages in the PES, PEXG, and control groups were found to be 72.14, 73.74, and 70.86, respectively. In the PES group, there were 22, 25, and 4 individuals in stages 1, 2, and 3, while the PEXG group had 14, 27, and 9 individuals, respectively. The Central Retinal Vein Equivalent (CRVE) was calculated as 5.596 pixels (px) in the PES group, 6.434 px in the PEXG group, and 6.252 px in the control group, while the Central Retinal Artery Equivalent (CRAE) was 4.730 px, 5.519 px, and 4.784 px, respectively. Although the CRVE was numerically lower in the PES group, it was not found to be statistically significant. However, CRAE was significantly higher in the PEXG group, independent of age and gender. No statistically significant difference was observed in the Arteriovenous Ratio (AVR). For fractal dimension measurements, the values for veins were 1.344, 1.349, and 1.353 in the PES, PEXG, and control groups, respectively, while for arteries, the values were 1.326, 1.328, and 1.333. No statistically significant difference was detected between these values.