Psödoeksfoliasyon sendromu ve Psödoeksfoliasyon glokomunda TGF-beta sinyal yolağı ile serum maresin 1 düzeyi arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between TGF-beta signal pathway and serum maresin 1 level in Pseudoexfoliation syndrome and Pseudoexfoliation glaucoma
- Tez No: 857848
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KOÇER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Psödoeksfolyatif sendrom (PES) ve psödoeksfolyatif glokomlu (PEG) olguların serum örneklerinde TGF-beta 1 ve Maresin 1 seviyelerini karşılaştırmak ve Maresin 1 düzeyi ile bu hastalıkların etyopatogenezi arasındaki ilişkiyi araştırmak. Gereç ve Yöntem: Prospektif, karşılaştırmalı çalışmamıza 30 PES'li, 30 PEG'li ve rutin göz muayenesi normal olan 30 kontrol grubu olmak üzere toplamda 90 olgu dahil edildi. Bütün gruplardaki olgular ayrıntılı oftalmolojik muayeneden geçirildikten sonra aplanasyon tonometresi ile göz içi basınç (GİB) değerleri ölçüldü. Humphrey otomatize görme alanı cihazı ile 30-2 standart eşik testi kullanılarak görme alanı ölçümleri yapıldı. Tüm hastalara Retina Sinir Lifi Tabakası kalınlık (RSLT) ölçümü ve 'Gangliyon Cell Complex' (GCC) ölçümü yapıldı. Pakimetri ile merkezi kornea kalınlık (MKK) değerleri ölçüldü. Alınan serum örneklerindeki TGF-beta 1 ve Maresin 1 düzeyi ölçümü ELİSA yöntemi ile gerçekleştirildi. Gruplar arasındaki istatistiksel farklılıkları değerlendirmek için GraphPad Prism 5 sürümü kullanıldı. Parametrik değerleri karşılaştırmak için One Way ANOVA ve ardından Tukey HSD kullanıldı. İstatistiksel anlamlılık değeri p < 0.05 olarak kabul edildi. Bulgular: Kontrol grubunun yaş ortalaması 64.6±7.62 (51-78 yaş) iken, PES'li (grup 1) hastaların 71.03±5.50 (59-80 yaş), PEG'li (grup 2) hastaların ise 69.03±6.53 (51-79 yaş) idi. Gruplar arasında yaş açısından anlamlı fark kontrol grubu ile Grup 1 ve Grup 2 arasında saptandı (p = 0.001). Grup 1 ve grup 2 arasında ise yaş açısından anlamlı fark saptanmadı. Kontrol grubunun %53.3'ü kadın, %46.7'si erkek iken, PES'li (grup 1) hastaların %30'u kadın, %70'i erkek, PEG'li (grup 2) hastaların ise %40'ı kadın, %60'ı erkek idi. Gruplar arasında cinsiyet açısından anlamlı bir fark yoktu (p=0.181). TGF-beta 1 değerleri kontrol grubunda 12,26 ± 2,01 (7,08-15,48 ng/ml), PES'li grupta 16,25 ± 1,39 (13,24-18,37 ng/ml) iken, PEG'li grupta 17,00 ± 1,41 (13,98-19,76 ng/ml) idi. Maresin 1 değerleri kontrol grubunda 1712,24 ± 122,62 (1471,2-1923,6 pg/ml), PES'li grupta 1571,92 ± 109,38 (1200,1-1758,5 pg/ml) iken PEG'li grupta 1458,67 ± 130,88 (1204,4-1593,2 pg/ml) idi.
Özet (Çeviri)
Purpose: To compare TGF-beta 1 and Maresin 1 levels in serum samples of the cases with pseudoexfoliation syndrome (PES) and pseudoexfoliation glaucoma (PEG), and to investigate the relationship between Maresin 1 level and the etiopathogenesis of these diseases. Material and Methods: A total of 90 cases, 30 with PES, 30 with PEG, and 30 control groups with normal routine eye examination, were included in our prospective, comparative study. After the cases in all groups underwent detailed ophthalmological examination, intraocular pressure (IOP) values were measured with an applanation tonometer. Visual field measurements were made using the 30-2 standard threshold test with the Humphrey automated visual field device. Retinal Nerve Fiber Layer thickness (RNFL) measurement and 'Ganglion Cell Complex' (GCC) measurement were performed in all patients. Central corneal thickness (CCT) values were measured with pachymetry. Measurement of TGF-beta1 and Maresin 1 levels in the serum samples taken was performed by ELISA method. GraphPad Prism version 5 was used to evaluate statistical differences between groups. One Way ANOVA followed by Tukey HSD was used to compare parametric values. Statistical significance value was accepted as p < 0.05. Results: While the average age of the control group was 64.6±7.62 (51-78 years), the mean age of PES (group 1) patients was 71.03±5.50 (59-80 years) and the PEG (group 2) patients was 69.03±6.53 (51-79 years). A significant difference in age between the groups was detected between the control group with group 1 and group 2 patients (p = 0.001). There was no significant difference in age between group 1 and group 2. While 53.3% of the control group was female and 46.7% was male, 30% of the patients with PES (group 1) were female and 70% were male; of the patients with PEG (group 2), 40% were female and 60% were male. There was no significant difference between the groups in terms of gender (p = 0.181). TGF-beta 1 values were 12.26 ± 2.01 (7.08-15.48 ng/ml) in the control group, 16.25 ± 1.39 (13.24-18.37 ng/ml) in the PES group, 17.00 ± 1.41 (13.98-19.76 ng/ml) in the PEG group. While Maresin 1 values were 1712.24 ± 122.62 (1471.2-1923.6 pg/ml) in the control group and 1571.92 ± 109.38 (1200.1-1758.5 pg/ml) in the PES group, in the group with PEG, it was 1458.67 ± 130.88 (1204.4-1593.2 pg/ml).