İnfertil hastalarda histereskopik cerrahi sonrası gebelik oranlarımız
Our pregnancy rates after hysteroscopic surgery in infertility patients
  1. Tez No: 905759
  2. Yazar: TUBA KOYUNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF AĞAÇAYAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: İnfertilite nedeniyle histeroskopi uygulanan hastaların gebelik sonuçlarının retrospektif olarak değerlendirilmesi amaçlandı. Materyal ve Metod: Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine 1 Ocak 2018 – 1 Mart 2022 tarihleri arasında infertilite (primer veya sekonder) tanıları ile ofis histeroskopi ( ofis HS) ve/veya operatif histeroskopi (operatif HS) yapılan 186 hastadan oluşmaktadır. Hastalara HS işlemi infertilite alanında uzman cerrahlar tarafından yapıldı. Bulgular: Hastaların %59.1'i primer infertil, %40.9'u sekonder infertil olarak saptandı. Hastaların histeroskopi sonrası takiplerinde 186 hastadan 82 'sinde (%44.1) gebelik elde edilmiş, 104'ünde (55.9) ise gebelik elde edilememiş. Yapılan histeroskopi işlemi sonrası gebelik elde edinceye kadar geçen süre 1.1 +/-0.4 yıl olarak hesaplandı. Gebelik elde eden 82 (%44.1) hastanın 24'ü (%12.9) İVF ile, 12'si (%6.5) İUİ ve 46 'sı (%24.7) herhangi bir işlem yapılmadan gebelik elde etmiştir. Gebelik elde eden 82 hastadan 71 i canlı doğum elde etmiştir. Canlı doğum elde edenlerin 12'si (%16.9) normal vajinal doğum ile, 59'u (%83.1) ise sezeryan ile gebeliklerini sonuçlandırmıştır. Ortalama canlı doğum haftası 36.7 +/-3.6 'dır. Sonuç: Histeroskopinin infertilite nedeniyle uygulandığı hastaların gebelik sonuçlarına olumlu katkıda bulunduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to retrospectively evaluate the pregnancy outcomes of patients who underwent hysteroscopy for infertility. Materials and Method: The study consisted of 186 patients who underwent office hysteroscopy (office HS) and/or operative hysteroscopy (operative HS) with the diagnosis of infertility (primary or secondary) at Dicle University Faculty of Medicine Hospital Obstetrics and Gynecology Clinic between January 1, 2018 and March 1, 2022. The HS procedure was performed by surgeons specialized in the field of infertility. Results: 59.1% of the patients were diagnosed as primary infertile and 40.9% as secondary infertile. In the follow-up of the patients after hysteroscopy, pregnancy was achieved in 82 (44.1%) of 186 patients, while pregnancy was not achieved in 104 (55.9%). The time elapsed until pregnancy was achieved after the hysteroscopy procedure was calculated as 1.1 +/-0.4 years. Of the 82 (44.1%) patients who achieved pregnancy, 24 (12.9%) achieved pregnancy with IVF, 12 (6.5%) with IUI and 46 (24.7%) without any procedure. Of the 82 patients who achieved pregnancy, 71 achieved live birth. Of those who achieved live birth, 12 (16.9%) delivered vaginally and 59 (83.1%) delivered by cesarean section. The average live birth week was 36.7 +/-3.6. Conclusion: We think that hysteroscopy has a positive contribution to the pregnancy outcomes of patients who underwent it for infertility.