AIDS nedenli progresiv multifokal lökoensefalopatide manyetik rezonans görüntüleme
MRI features of AIDS-related progressive multifocal leukoencephalopathy
- Tez No: 31663
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT IŞIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
HIV ile enfekte hastalarda nörolojik komplikasyonlar çok sık görülür. Otopsi serilerinde % 90'lara varan oranlarda santral sinir sistemi tutulumları saptanmıştır. PML, santral sinir sisteminin fırsatçı, demyelinizan, subakut viral bir enfeksiyonudur. AİDS hasta grubunda % 1-3.8 oranında rastlanır. Bu çalışmada AIDS hastalarında görülen PML'in MRG ile karakteristik bulguları saptanmaya çalışılmıştır. Sonuçlar göstermiştir ki,“scalloping”görünümü oluşturan demyelinize alanlar, lezyonlarm korpus kallozum boyunca karşı hemisfere geçmesi ve korpus kallozumda kalınlaşmaya yol açmaları PML için oldukça anlamlıdır. Kitle etkisi ve kontrastlanma bu hastalık için tipik olmasa da izlenmesi tanıyı dışlamamalıdır. MRG bulguları, beym-omurilik sıvasında JC virus DNA' sının saptandığı PCR testi ile kombine edilirse, PML'in tanısı yüksek özgüllük ile konulabilir. Eğer bir AIDS hastasında MRG bulguları PML'i düşündürüyor ve PCR testi JC virus DNA' sı için pozitif ise, invaziv bir yöntem olan stereotaksik biopsiden kaçınılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Neurologic complications are seen, frequently in the HIV-infected population. Almost 90% of AIDS patients demonstrate CNS abnormalities at autopsy. PML is an oportunistic, subacute, demyelinating viral infection of the central nervous system. Several studies have reported incidenses of PML in patients with HTV ranging from % 1 to % 3.8. In this study, we tried to evaluate the MR characteristics of PML in patients with AIDS. This study suggests that demyelinating areas with scalloping appearance and extension of the lesions across the corpus callosum should considered the diagnosis of PML in patients with AIDS. Although the presence of mass effect and contrast enhancement are unusual fin dings in PML, if present shouldn't exclude the diagnosis. The specificity of non-invasive diagnosis of PML is high, especially when MRI is combined with a positive PCR of JCV- DNA in CSF. Because of potential inability to treat this infection, brain biopsy should be avoided in AIDS patients with MRI findings suggestive of PML and PCR positive results for JCV-DNA in CSF.