HBA1C düzeyi %10'un üzerinde olan Tip 2 diyabetik hastalarda hedef HBA1C düzeyine ulaşma oranları ve etkileyen faktörlerin retrospektif analizi
Retrospective analysis of target HBA1C level attainment rates and influencing factors in Type 2 diabetic patients with HBA1C levels above 10%
  1. Tez No: 905784
  2. Yazar: BURCU GEDİK UĞURLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK YAYLACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Diabetes mellitus (DM), tam ya da kısmi insülin yokluğu; insüline dokularda gelişen dirence sekonder insülinin etkin olarak kullanılamamasına bağlı ortaya çıkan, kan glukoz yüksekliği ile seyreden, multisistemik kronik bir hastalıktır. Bu çalışmada Hba1c düzeyi 10'un üzerinde olan tip 2 diyabetik hastalarda hedef Hba1c düzeyine ulaşma, hedef glisemik regülasyon oranlarına ulaşma ve bu hedeflere ulaşmayı etkileyen faktörleri retrospektif olarak incelemeyi planladık. YÖNTEM: Bu çalışmada 1 Ocak 2022 ve 31 Aralık 2023 tarihleri arasında Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Anabilim dalına bağlı diyabet polikliniğine başvuran Hba1c düzeyi 10'un üzerinde olup 3 ya da 6 ay aralıklarla en az iki kere başvurusu olan 466 tip 2 diyabet hastası hedef Hba1c düzeyine ulaşma ve glisemik regülasyon oranları ile ilgili tıbbi kayıtları retrospektif olarak incelendi. Laboratuvar parametrelerinden HbA1c, kan glukozu, hemoglobin, beyaz küre (WBC), trombosit sayısı (PLT), nötrofil, üre, kreatinin, albumin, sodyum, potasyum, AST, ALT, ferritin değerleri ölçüldü. Yaş, cinsiyet gibi demografik özellikleri kaydedildi. İnsülin tedavisi verilen hastalarla insülin tedavisini kabul etmeyen sadece oral antidiyabetik tedavi alan hastaların ilk başvuru anındaki ve kontrol başvurusundaki laboratuvar parametrelerinin kıyas edilmesi planlandı. BULGULAR: Çalışmamıza diyabet polikliniğine başvuran HbA1c'si ≥ 10 üzerinde olan 466 hasta dahil edildi. Hastaların 274 tanesi insülin, 192 tanesi OAD kullanıyordu. Katılımcıların 273'ü (%58,6) kadın, 193'ü (%41,4) erkekti.
Özet (Çeviri)
Retrospective analysis of target HbA1c level attainment rates and influencing factors in type 2 diabetic patients with HbA1c levels above 10% AIM: Diabetes mellitus (DM) is a multisystemic chronic disease characterized by elevated blood glucose levels due to complete or partial absence of insulin and ineffective use of insulin secondary to tissue resistance to insulin. In this study, we planned to retrospectively examine the achievement of target HbA1c levels, achievement and the factors affecting the achievement of these targets in type 2 diabetic patients with HbA1c levels above 10. MATERIALS AND METHODS: In this study, the medical records of 466 type 2 diabetes patients with HbA1c level above 10 who were admitted to the diabetes outpatient clinic of Sakarya University Hospital, Department of Internal Medicine between January 1, 2022 and December 31, 2023, and who had at 3- or 6-month intervals were retrospectively analyzed for achievement of target HbA1c level and glycemic regulation rates. Laboratory parameters were measured. It was planned to compare the laboratory parameters of insulin-treated patients and patients who did not accept insulin treatment and received only oral antidiabetic treatment at the time of initial presentation and at follow-up visits. RESULTS: Our study included 466 patients with HbA1c ≥ 10 who presented to the diabetes outpatient clinic. Of the patients, 274 were using insulin and 192 were using OADs. Of the participants, 273 were female and 193 were male. HbA1c at admission was 11.5±1.3 in OAD users and 8.3±2.1 in the control group. In insulin users, HbA1c was 12±1.7 at admission and 9±2 in the control group. CONCLUSION: In our study, the rates of HbA1c reduction and achievement of glycemic regulation were similar between OAD users and insulin-treated patients. The rate of reaching target HbA1c (HbA1c ≤7) was higher in OAD users.