Tek taraflı ileri yaşa bağlı makula dejenerasyonu hastalarının diğer gözlerinin optik kohorens tomografi anjiografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of fellow eyes of unilateral exudativeage related macular degeneration patients withoptical cohorence tomography angiography to assessnon-exudative macular neovascularization
  1. Tez No: 905799
  2. Yazar: IZLEM PALAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE SELEN SÖNMEZ KANAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç Tek taraflı ileri eksudatif yaşa bağlı makula dejenerasyonu (YBMD) hastalarının diğer gözlerinde optik kohorens tomografi anjiografi (OKTA) kullanarak sessiz makula neovaskülarizasyonu (MNV) varlığının prevalansını saptamak, 12 aylık takipte progresyonu incelemek,bu progresyona etki eden faktörler ve OKTA ve OKTA'da sessiz MNV'yi gösteren kalitatif ve kantitatif parametrelerin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem Çalışmamız retrospektif kohort olarak tasarlanmış olup çalışmaya bir gözü eksudatif YBMD, diğer gözü non-eksudatif YBMD olan 100 hastanın 100 gözü dahil edildimiştir. Hastalar tam oftalmolojik muayene, optik kohorens tomografi (OKT), OKTA, fundus florosein anjiografi (FFA) incelenerek değerlendirilmiştir. Hastalar 0,6 ve 12. Aylarda değerlendirilmişlerdir. Değerlendirmede non-eksudatif gözde sessiz MNV varlığı, sessiz MNV'nin morfolojisi, özellikleri ve pigment epitel dekolmanı (PED) taban ve yükseklikleri değerlendirildi. Ayrıca hastaların en iyi düzeltilmiş görme keskinlikleri (EİDGK), göz içi basınçları (GİB), psödofakik/fakik olma durumları, nutrisyonel destek kullanım durumları, sistemik hastalıkları, YBMD evreleri, drusen tipleri değerlendirildi. OKT'de sessiz MNV varlığı ile ilişkili olabilecek belirteçlerden çift katman belirtisi, sığ irregüler RPE elevasyonu (SIRE) ve hiperreflektif nokta ve atrofi tipleri değerlendirildi. Sessiz MNV boyutu ve PED taban, yükseklikleri 12 aylık takipte değişiklikleri ve aktivasyon ile ilişkisi değerlendirildi. Bulgular 100 tek taraflı eksudatif YBMD hastasının 19'unda(%19) diğer gözde OKTA ile sessiz MNV saptandı. 12 aylık takipte hastaların 5'inde(%5) aktivasyon geliştiği görüldü. Aktivasyon gelişen hastaların 4'ü (%80) sessiz MNV'ye sahipti, 1'i (%20) sessiz MNV sahip değildi. Sessiz MNV'ye sahip hastaların %89,5'inde çift katman x belirtisi, %60'ında SIRE bulgusu saptandı.
Özet (Çeviri)
Purpose In this research the aim is to determine the prevalence of non-exudative macular neovascularization using optical coherence tomography angiography (OCTA) in the fellow eyes of unilateral advanced exudative age-related macular degeneration patients, investigate progression over a 12-month follow-up, identify factors influencing this progression, and explore qualitative and quantitative parameters indicating non-exudative MNV in OCT and OCTA. Materials and Methods Our study was designed as a retrospective cohort, including 100 eyes of 100 patients with one eye having exudative age-related macular degeneration (AMD) and the other eye having non-exudative AMD. Patients were evaluated through complete ophthalmic examination, optical coherence tomography (OCT), optical coherence tomography angiography (OCTA), and fundus fluorescein angiography (FFA). The assessments were conducted at 0, 6, and 12 months. In the evaluation, the presence of non-exudative MNV in the non-exudative eye, the morphology, characteristics of non-exudative MNV, and base and height of pigment epithelial detachment (PED) were assessed. Additionally, patients' best-corrected visual acuity (BCVA), intraocular pressures (IOP), pseudophakic/phakic status, nutritional support usage, systemic diseases, AMD stages, and drusen types were evaluated. OCT markers possibly associated with non-exudative MNV presence, including double-layer sign, shallow irregular RPE elevation (SIRE), and hyperreflective dots and atrophy types, were assessed. Changes in silent MNV size and PED base and heights over the 12- month follow-up, and their relationship with activation, were evaluated. xii Results In 19 out of 100 patients with unilateral exudative age-related macular degeneration (YBMD) (19%), non-exudative MNV was detected in the fellow eye using OCT. During the 12-month follow-up, activation was observed in 5 patients (5%). Among those with activation, 4 (80%) had non-exudative MNV, while 1 (20%) did not. In patients with non-exudative MNV, the double-layer sign was present in 89.5%, and shallow irregular RPE elevation (SIRE) was observed in 60%.