Term düşük doğum ağırlıklı doğan yenidoğanlarda erken neonatal prognoz
Term born with low birth weight early neonatal prognosis in newborn
  1. Tez No: 905803
  2. Yazar: AYDAN ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA NARTER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Giriş ve Amaç: Normal fetal büyüme; fetüs, plasenta ve maternal ünitelerin birlikte etkileşimine bağlıdır ve genetik, hormonlar, büyüme faktörleri, beslenme ile birlikte anneye ait birçok faktör tarafından kontrol edilmektedir. Doğum ağırlığının 2500 gramın altında olması düşük doğum ağırlığı olarak tanımlanmıştır. Düşük doğum ağırlığı ile dünyaya gelen yenidoğanların sayısındaki artış nedeniyle düşük doğum ağırlığına bağlı morbiditelerde de artış olması beklenmektedir. Düşük doğum ağırlıklı bebeklerin sorunlarının bilinmesi, bu bebeklerin izlemini kolaylaştıracağı, mortalite ve morbiditeyi düşüreceği için bu araştırmada term olarak düşük doğum ağırlığı ile doğan yenidoğanların erken neonatal morbidite ve mortalitelerinin saptanarak prognozlarının gösterilmesi planlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda; Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi'nde 1 Ocak 2019 ile 30 Haziran 2023 tarihleri arasında doğan, 37 gestasyon haftası ve üzerindeki bebeklerden; doğum ağırlığı 2500 gram altı yenidoğanlar çalışma grubuna, doğum ağırlığı 2500 gram üzeri olan yenidoğanlar ise kontrol grubuna alındı. Her iki grupta da çalışmaya alınan bebeklerin düşük doğum ağırlığı ile ilişkili olabilecek prenatal, natal ve postnatal özellikleri ile gelişen morbiditeleri incelendi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Normal fetal growth depends on the interaction of the fetus, placenta, and maternal components, regulated by various factors from the mother, including genetics, hormones, growth factors, and nutrition. Low birth weight is defined as a birth weight below 2500 grams. With the increasing number of newborns with low birth weight, an increase in morbidities related to low birth weight is expected. Recognizing the issues faced by low birth weight infants is essential for facilitating their follow-up, reducing mortality, and minimizing morbidity. Therefore, this study aims to identify the early neonatal morbidities and mortalities of infants born as low birth weight, with the intention of demonstrating their prognosis. Materials and Methods: In our study, infants born at Health Sciences University Hamidiye International School of Medicine Kartal Dr. Lütfi Kırdar City Hospital between January 1, 2019, and June 30, 2023, with a gestational age of 37 weeks and above were included. Newborns with a birth weight below 2500 grams were assigned to the study group, while those with a birth weight of 2500 grams and above were assigned to the control group. The prenatal, natal, and postnatal characteristics of infants in both groups that could be associated with low birth weight and the morbidities that developed were examined. Statistical analyses in this study were performed using NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 Statistical Software (Utah, USA), and a p-value of